Kočnerův plán B: Fica měl u moci podržet Kotleba výměnou za to, že jeho stranu soud nezakáže
Vládu Roberta Fica po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové měla zachránit Lidová strana Naše Slovensko, alespoň to plánoval Marián Kočner. Výměnou za to měl zařídit, že nejvyšší soud stranu nezakáže. Informují o tom slovenské zpravodajské servery Denník N a Aktuality.sk. Vyplývá to z uveřejněné komunikace kontroverzního podnikatele v aplikaci Threema. Kočner je mezi pěti obviněnými z vraždy dvojice.
Kotlebovci prvních několik týdnů po vraždě novináře a jeho partnerky pro Kočnera představovali plán B, jak udržet vládní stranu Směr-sociální demokracie u moci, píše slovenský Denník N.
Marián Kočner podle Aktuality.sk 10. března loňského roku psal své spolupracovnici Aleně Zsuzsové o tom, že Kotleba Ficovu vládu v případě odchodu koaličního partnera Most-Híd podrží. „Jsem zařídil, že nejvyšší soud pošle do p**e Čižnárovo podnět na zrušení jejich strany. Soud řekne, že nejsou fašisti. Tak jsou mi něco dlužní. Vidím pár kroků dopředu,“ psal tehdy Kočner.
Prokurátoři k vraždě Kuciaka a Kušnírové: střílel zřejmě voják Marček, jisté pochybnosti přetrvávají
Číst článek
Obával se, že vláda Směru padne. Zsuzsové, která je další obviněnou z vraždy Kuciaka a Kušnírové, napsal, že pokud bude vládnout opozice, nepomůže jim ani odstěhovat se na Severní pól, cituje jejich komunikaci Denník N.
Předsedkyně pětičlenného senátu slovenského nejvyššího soudu Jana Zemková uvedla, že neví o tom, že by měl mít Kočner na rozhodování v otázce kotlebovců jakýkoliv vliv. Proti tvrzení se ohradili i další členové senátu.
Spojení s Kočnerem odmítl i místopředseda Lidové strany Naše Slovensko Martin Beluský. Podle něj k němu nemá vztah nikdo z vedení strany a považují jej za mafiána a zločince, uvádí Aktuality.sk. Odmítá, že by pro stranu cokoliv zařídil. „Tuto vymyšlenou kauzu vnímáme jako umělý pokus zatáhnout stranu do skandálu, se kterým nemá absolutně nic společného,“ řekl v reakci, kterou zveřejnil slovenský server.
Straně hrozilo rozpuštění poté, co generální prokurátor Jaromír Čižnár 24. května 2017 podal podnět na nejvyšší soud. Generální prokuratura možné ovlivňování soudu nekomentovala.
Zelená pro Kotlebu. Slovenský nejvyšší soud odmítl rozpustit Lidovou stranu, síní zněl potlesk
Číst článek
Letos v dubnu slovenský nejvyšší soud odmítl všechny hlavní argumenty prokuratury, která dříve označila stranu za extremistickou. Nepředložila podle něj důkazy, že je ohrožením demokracie.
Nora na pomoc
Členkou pětičlenného senátu, který o Čižnárově podnětu rozhodoval, byla také soudkyně Nora Halmová. Slovenský Denník N už dříve informoval o konverzaci mezi Kočnerem a podnikatelem Norbertem Bödörem, kde Kočner psal, že možná budou potřebovat „Nořinu pomoc“ v souvislosti s rozhodováním o osmimilionové směnce na krajském soudě v Bratislavě.
Soudkyně Halmová po jejím uveřejnění přiznala, že se s oběma muži zná, s Bödörem si tyká. Jakýkoliv vliv Kočnera na její práci či rozhodování soudu ale popřela s tím, že ji kontroverzní podnikatel nikdy osobně ani zprostředkovaně nekontaktoval. Není podle ní nijak dokázané, že by Norou ve zmiňované zprávě měla být ona.
Od Kočnera se distancovali i zbylí členové senátu, který rozhodoval o tomto podnětu. Den poté, co Kočner Zsuzsové poslal zprávu o tom, že Fico má plán: „Bude vládnout bez Mostu (koaliční partner Most-Híd – pozn. redakce). S tichou podporou Kotleby.“
„Aktivujeme plán B. Kotlebu. Jen až Andrej odskočí, ani to nepomůže,“ cituje server Aktuality.sk zprávu, kterou odeslal o dva dny později, s tím, že Kočner měl zřejmě na mysli Andreje Danka, předsedu Slovenské národní strany.
Předsedové stran slovenské vládní koalice Směr-sociální demokracie, Most-Híd a Slovenská národní strana Robert Fico, Béla Bugár a Andrej Danko důrazně popřeli spojení s Kočnerem.