Slovenská média se ptají, proč se v české politice zatýká a v jejich ne

Velká policejní razie a pak demise premiéra. Slovenská média sledují dění v Česku tak pozorně, jako by ani nešlo o zahraniční, ale o domácí zprávu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční média očekávají pád vlády Petra Nečase | Zdroj: Reuters

Když si dnes člověk na Slovensku koupí noviny anebo pustí rádio, netrvá dlouho, než narazí na jméno Petr Nečas.

Deník Pravda má informace o skandálu v České republice jako třetí hlavní zprávu na titulní straně. Stejně tak i deník SME. Situace na české politické scéně nezabírá jen titulní stránky deníků. Příspěvky lze najít i na komentářových stránkách.

Titulky v obou periodikách podtrhují roli Jany Nagové v celém skandálu a zřejmě z časových důvodů se nepodařilo včas otisknout nejaktuálnější zprávu ze včerejšího večera: ohlášení premiérovy rezignace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je česká politická aféra vnímána na Slovensku, reflekturje Vojtěch Berger

Zprávu o odstoupení Petra Nečase stihla zachytit ještě včera zpravodajská televize TA a měla ji jako nejaktuálnější novinku v pohyblivém rámečku na okraji obrazovky. Situaci reflektují mezi pohodovými hity i slovenská komerční rádia, která obvykle mají jinou skladbu programu.

Slovenská média si opakovaně kladou otázku, proč se v Česku zatýká na nejvyšší politické úrovni a proč to na Slovensku nejde. Docházejí pak k závěru, že policie a generální prokuratura na Slovensku jsou příliš závislé na aktuálních politicích.

‚Korupční aféra zlomila vaz českému premiérovi‘, hlásají titulky zahraničních médií

Číst článek

Na včerejší přímou otázku v televizní diskuzi pak premiér Robert Fico prohlásil, že českou policejní razii považuje za teatrální a že by čekal, že po prvním zásahu bude následovat razie druhá, která první zákrok ospravedlní. Podle premiéra by občané Slovenska neměli pod vlivem médii podléhat iluzi, že v jejich zemi se nic neděje. Odkazoval tak na úspěšný boj proti daňovým únikům.

Ministr vnitra Robert Kaliňák dokonce prohlásil, že razie v Česku dokazuje ‚cosi shnilého‘.

Opoziční poslanec a kandidát na slovenského prezidenta Radoslav Procházka prohlásil, že dění v Česku ukazuje, že ‚Češi jsou pořád ještě mentálně v rakouské polovině bývalé monarchie, zatímco Slováci v té uherské‘.

Nečas chce pokračování koalice s novým premiérem. Opozice trvá na předčasných volbách

Číst článek

Vojtěch Berger, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme