Slovenská národní strana chce zakázat burky. V zemi je ale nikdo nenosí

Jeden ze členů slovenské vládnoucí koalice – Slovenská národní strana (SNS) – plánuje předložit v parlamentu návrh, který by v zemi zakázal nošení burek. Plán SNS ale naráží na dvě překážky – váhání koaličních partnerů a fakt, že na Slovensku burky žádná žena nenosí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Měli bychom se poučit od zemí, jako je Francie a Německo, musíme přestat být absolutně otevření a tolerantní. Neznamená to, že nemáme respektovat jiné náboženství,“ citoval deník Pravda mluvčí SNS Júliu Kollárovou. „Pokud ale v islámském světě musíte respektovat jejich pravidla, tak musíme umět říct vyznavačům radikálního islámu, že burka se v Evropě nosit nebude,“ dodala k návrhu Kollárová.

Návrhu nerozumí slovenská komunita muslimů. „Nevíme o žádné muslimce, která by se u nás takhle oblékala,“ řekl portálu Aktuality.sk předseda Islámské nadace na Slovensku Mohamad S. Hasna. Pro deník Pravda dodal, že neví, jak SNS dospěla k názoru, že omezování žen ve výběru oblečení pomůže v boji proti terorismu.

Ve Francii zakazují burkiny, v Německu politici volají po omezení burek

Číst článek

Zákaz oděvu, který zakrývá celé tělo včetně očí, má být podle SNS součásti boje proti islamizaci. Strana ho do parlamentu plánuje předložit na jaře. Jak se mu tam bude dařit, je otázkou. Prezident Andrej Kiska koncem loňského roku vetoval návrh zákona také z dílny SNS, který zvyšoval počet členů potřebných k registraci církve nebo náboženské společnosti.

Na svých stránkách strana uvedla, že zákon byl namířený proti spekulativním registracím. Přiznala ale také, že jím „chtěla otevřít otázku odluky církve od státu a poukázat na problém islamizace Evropy“.

Návrhem zákazu burek si zároveň nejsou jistí ani koaliční partneři SNS. Strana Směr se jím bude zabývat až poté, co přijde do parlamentu, a Most-Híd téma rovnou označil jako „zástupné“.

Zákaz by se přitom nemusel týkat jenom burek. Z rozhovoru místopředsedy SNS Antona Hrnka pro Aktuality.sk vyplývá, že strana chce zakázat vše, což je „mimo evropskou tradici“, do které řadí například i zakrývání vlasů čepci na Slovensku.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme