Slovenská národní strana vypověděla koaliční smlouvu. Fico svolal schůzku a žádá vysvětlení

Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko v pondělí písemně vypověděl koaliční smlouvu se stranami Smer-SD a Most-Híd. Podle něj je potřeba zaměřit se na nové priority, koaličním partnerům proto navrhl podepsání nové smlouvy. Slovenský premiér Robert Fico reagoval svoláním schůzky koaliční rady, kterou plánuje na úterý.

Tento článek je více než rok starý.

Přehledně Bratislava (Aktualizováno: 14:24 7. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Danko, předseda Národní rady Slovenské republiky a vládní Slovenské národní strany

Andrej Danko, předseda Národní rady Slovenské republiky a vládní Slovenské národní strany | Zdroj: Profimedia

„Dobrá sociálně-ekonomická situace roku 2017 ukazuje, že je nutné se zaměřit na nové výzvy a priority, které je potřebné promítnout do koaliční dohody a nového programového vyhlášení vlády. (…) Zároveň vám navrhuji bilaterální, resp. multilaterální rokování s vedením Slovenské národní strany (SNS) o možnosti sestavění nové koaliční smlouvy,“ uvedl Danko v dopisu.

Slováci se odvracejí od SNS. Předsedu parlamentu 'kapitána Danka' viní z papalášství

Číst článek

Místopředseda SNS Jaroslav Paška pro deník SME nevyloučil možnost předčasných voleb, pokud by se koaliční partneři nedohodli. Zároveň připustil, že stranu k vypovězení smlouvy vedlo vícero důvodů. „Důvodem vypovězení koaliční smlouvy nejsou jenom spory kolem eurofondů, ale je tam více věcí,“ sdělil deníku.

Co k vypovězení smlouvy vedlo?

Vypovězení smlouvy dopředu nenaznačoval žádný zásadní koaliční spor. „Jsme v šoku, v prvním momentu je si mysleli, že je to vtip,“ citoval Denník N člena strany Smer, který nechtěl být jmenován. Svůj šok médiím tlumočil i vysoce postavený člen Smeru Richard Raši. Situaci zatím nechce komentovat ani předseda strany Most-Híd Béla Bugár. Nejprve chce věc prodiskutovat na koaliční radě a žádat po Dankovi vysvětlení.

Strana SNS a její nominant – ministr školství Peter Plavčan – v posledních týdnech ale čelili kritice kvůli přidělování eurofondů určených pro výzkum. Peníze totiž ministerstvo nepřidělilo vysokým školám, ale soukromým společnostem bez adekvátních zkušeností v oboru. Případem se začala zabývat i policie.

Jaké jsou reakce slovenské politické scény?

Dankovo oznámení následovala opatrná reakce Bélu Bugára, který chce situaci nejprve projednat s koaličními partnery. 

Reagoval i slovenský premiér Fico. Ten na úterý svolal koaliční radu. Od šéfa SNS na ní bude chtít slyšet, proč strana koaliční smlouvu vypověděla. V pondělí odpoledne to pro server aktuality.sk oznámila Ficova mluvčí Beatrice Szabóová s tím, že premiér očekává vysvětlení „absurdního kroku Slovenské národní strany, který nevnáší do společnosti klid a stabilitu". 

K situaci se v pondělí vyjádřila i opozice. Opoziční Svoboda a solidarita (SaS) už v oficiálním prohlášení uvedla, že je připravená na předčasné volby. Krok SNS zároveň vidí jako vydírání koaličních partnerů. „(SNS) Potřebuje odlákat pozornost veřejnosti od korupční kauzy kolem rozdělování eurofondů na vědu a výzkum. Proto vyvolává na pohled vážný koaliční spor,“ uvedla v prohlášení podle průzkumů druhá nejsilnější slovenská strana. Má také za to, že SNS se chce zbavit rezortu školství.

I předseda další koaliční strany Sme rodina Boris Kollár vidí za krokem SNS politickou hru. „Neradujte se, Andrej Danko nejde položit vládu. Je to z mého pohledu na 99 % jenom hra na oblbnutí lidí,“ uvedl ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu.

Co vypovězení koaliční smlouvy v praxi znamená?

Jak pro deník SME vysvětlil bývalý místopředseda Ústavního soudu Eduard Barány, z právního hlediska nemá vypovězení koaliční smlouvy žádný význam a nespouští ani žádné legislativní procesy. Jeho význam je ale v politické rovině. Budoucnost koalice tak závisí na tom, zda Smer a Most-Híd přistoupí na požadavky SNS.

Jak je na tom SNS v současnosti?

SNS je podle posledních průzkumů třetí nejsilnější stranou slovenského politického spektra. Průzkum agentury Focus jí v červenci 2017 přisoudil 10,3 % hlasů voličů. Před ní se umístili jen strany SaS se 14,2 % a Smer-SD s 26,4 %.

Strana si v průzkumech od začátku roku vede stabilně. Do popředí ji vytáhl mírný pokles preferencí stran OĽANO – NOVA a Lidové strany Naše Slovensko Mariána Kotleby.

mos, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme