Slovenská ombudsmanka kritizuje školní řády. Žákům zakazují i barvit si vlasy

Slovenské školy stále dodržují přísné školní řády. Podle některých například chlapci nesmí mít dlouhé vlasy, slečny se zase nesmí malovat. Tamní ombudsmanka Jana Dubovcová ale tvrdí, že některá nařízení zasahují do soukromí dětí. Škola by například neměla určovat, co mohou děti nosit a jak mají vypadat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová | Foto: Verejný ochranca práv

Veřejná ochránkyně práv tvrdí, že některé zásady jsou zastaralé. Školy by se podle ní měly přizpůsobit trendům mladých a nenutit je k uniformitě.

Učitelé se ale brání, že pokud něco není ve školním řádu, tak to děti nerespektují. Když jim pravidla nakazují pouze to, aby do školy chodili slušně upravení, můžou si žáci pod obecným pojmem představit cokoli. Některé školy tak žádané vzezření žáků určují do detailů.

Školní řády tak například zakazují dívkám barvit si vlasy. Jiné zase přesně definují, na jaké odstíny si je nabarvit smí. Chlapců zase popisují, jak si dlouhé vlasy sepnout, nebo určují jejich povolenou délku.

Deník Sme upozornil na to, že ředitelé netolerují žákům ani sestřih „na Hamšíka“. Populární slovenský fotbalista je známý vysokým „kohoutem“ na hlavě.

Zakázané jsou i dredy, viditelná tetování nebo piercing. Školy ale údajně rozhodně neustoupí rodičům ani dětem a nezruší zákaz mobilních telefonů.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme