Slovenská opozice chce obžalovat prezidenta Gašparoviče kvůli porušení ústavy

Slovensko už rok a půl nemá obsazenou funkci generálního prokurátora. Je to, jako by v Česku chyběl nejvyšší státní zástupce. Podle opozice za to může prezident Ivan Gašparovič, který dlouho odmítal do funkce jmenovat zvoleného kandidáta. Opozice v tom vidí úmyslné porušení ústavy a prezidenta chce žalovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou | Foto: TASR/ Martin Baumann

Před prezidentským palácem v Bratislavě se včera sešlo několik stovek lidí a požadovali odstoupení prezidenta Gašparoviče. Ten začátkem roku oznámil, že do funkce generálního prokurátora nejmenuje Jozefa Čentéše, kterého předloni zvolil parlament.

Veřejnost rozzlobilo, že s rozhodnutím prezident otálel celý rok a půl. Generální prokuratura je na Slovensku chápaná jako místo, kde se rozhoduje o zásadních kauzách, o tom, jestli se důsledně vyšetří, nebo zametou pod koberec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kampani proti prezidentovi natáčel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Lidé si navíc z prezidenta dělají legraci. „Pan Gašparovič je na slovenské politické scéně už hodně dlouho a konkrétní spojení s jeho osobou vyvrcholilo někdy nešťastnými vystoupeními,“ říká Eva, která přišla na demonstraci.

Mnohem drsnější jsou k prezidentovi komentátoři, karikaturisté a hlavně nemilosrdný internet, kde koluje o Ivanu Gašparovičovi řada vtipů. Trefných i podpásových.

U Slováků už zlidověly jeho přeřeky, třeba když z Lisabonské smlouvy udělal Libanonskou, z OSN zase Organizaci spojených nádorů nebo názorů a jedné novinářce odseknul, že nečetla dokument, kde je všechno bílé na černém.

„Při veškeré úctě k vašim šedinám všichni vidí, že byste ušetřil svoji důstojnost a naši hanbu, když byste už dávno odstoupil,“ zaznělo od dalšího účastníka demonstrace.

Zastání u Fica

Prezidenta chrání premiér Robert Fico, oba jsou dlouholetí spojenci, Ficova strana SMER má jasnou většinu v parlamentu, kde jakoukoli nepříjemnost zablokuje. Kvůli útokům na prezidenta ale premiér Fico znervózněl:

„Proč si někdo dělá z obžaloby na prezidenta politický marketing? Koho taková hloupost napadla? Znevažovat a snižovat vážnost nejvyššího představitele tohoto státu, nemluvím o osobě, ale o funkci.“

Odpor proti prezidentu Gašparovičovi není celonárodní záležitost, jak by se při pohledu z Bratislavy mohlo zdát. Je tu pořád slovenský venkov, který Gašparoviče dvakrát po sobě vynesl do prezidentského křesla. Zbývá ale ještě rok a čtvrt, kdy bude prezidentova popularita více či méně strmě padat.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme