Slovenská opozice chce obžalovat prezidenta Gašparoviče kvůli porušení ústavy

Slovensko už rok a půl nemá obsazenou funkci generálního prokurátora. Je to, jako by v Česku chyběl nejvyšší státní zástupce. Podle opozice za to může prezident Ivan Gašparovič, který dlouho odmítal do funkce jmenovat zvoleného kandidáta. Opozice v tom vidí úmyslné porušení ústavy a prezidenta chce žalovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou | Foto: TASR/ Martin Baumann

Před prezidentským palácem v Bratislavě se včera sešlo několik stovek lidí a požadovali odstoupení prezidenta Gašparoviče. Ten začátkem roku oznámil, že do funkce generálního prokurátora nejmenuje Jozefa Čentéše, kterého předloni zvolil parlament.

Veřejnost rozzlobilo, že s rozhodnutím prezident otálel celý rok a půl. Generální prokuratura je na Slovensku chápaná jako místo, kde se rozhoduje o zásadních kauzách, o tom, jestli se důsledně vyšetří, nebo zametou pod koberec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kampani proti prezidentovi natáčel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Lidé si navíc z prezidenta dělají legraci. „Pan Gašparovič je na slovenské politické scéně už hodně dlouho a konkrétní spojení s jeho osobou vyvrcholilo někdy nešťastnými vystoupeními,“ říká Eva, která přišla na demonstraci.

Mnohem drsnější jsou k prezidentovi komentátoři, karikaturisté a hlavně nemilosrdný internet, kde koluje o Ivanu Gašparovičovi řada vtipů. Trefných i podpásových.

U Slováků už zlidověly jeho přeřeky, třeba když z Lisabonské smlouvy udělal Libanonskou, z OSN zase Organizaci spojených nádorů nebo názorů a jedné novinářce odseknul, že nečetla dokument, kde je všechno bílé na černém.

„Při veškeré úctě k vašim šedinám všichni vidí, že byste ušetřil svoji důstojnost a naši hanbu, když byste už dávno odstoupil,“ zaznělo od dalšího účastníka demonstrace.

Zastání u Fica

Prezidenta chrání premiér Robert Fico, oba jsou dlouholetí spojenci, Ficova strana SMER má jasnou většinu v parlamentu, kde jakoukoli nepříjemnost zablokuje. Kvůli útokům na prezidenta ale premiér Fico znervózněl:

„Proč si někdo dělá z obžaloby na prezidenta politický marketing? Koho taková hloupost napadla? Znevažovat a snižovat vážnost nejvyššího představitele tohoto státu, nemluvím o osobě, ale o funkci.“

Odpor proti prezidentu Gašparovičovi není celonárodní záležitost, jak by se při pohledu z Bratislavy mohlo zdát. Je tu pořád slovenský venkov, který Gašparoviče dvakrát po sobě vynesl do prezidentského křesla. Zbývá ale ještě rok a čtvrt, kdy bude prezidentova popularita více či méně strmě padat.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme