Slovenská policie pátrá, proč dálniční most spadl a zabil čtyři lidi

Slovenská policie vyšetřuje včerejší zřícení rozestavěného dálničního mostu nedaleko Popradu. Neštěstí si vyžádalo 4 mrtvé a 14 zraněných, jejichž stav je nyní podle všeho stabilizovaný. Most byl součástí stavby dálnice D1 na severovýchodě země. Při neštěstí z dosud neznámých důvodů selhala kovová konstrukce, která držela bednění, když dělníci pumpovali dovnitř beton.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most na rozestavěné dálnici D1 u Kuriman u Spišské Nové Vsi - vstup na stavbu | Foto: Vojtěch Berger

Pod tíhou čerstvého betonu se konstrukce zřítila a dělníci spadli z mnohametrové výšky, když betonovali vrchní část mostu.

Za stavbu tohoto úseku dálnice zodpovídá česká firma Bögl a Krýsl, která stojí v Česku před soudem kvůli neštěstí ve Studénce v roce 2008, kdy vlak narazil do spadlého mostu a zemřelo 8 lidí. Firma ale uvedla, že zřícený most na Slovensku nestavěla ona, ale její slovenský subdodavatel, firma SEMOS z Prešova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Neštěstí na slovenské dálnici shrnuje a na místo nehody míří zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger

Firma SEMOS se ale ohrazuje, že byla pouze generálním dodavatelem stavby.

Rozhodující slovo ve spekulacích budou mít policejní znalci a vyšetřovatelé, kteří nehodu již vyšetřují na místě. Rovněž začaly práce na odstraňování strojů, na které most spadl.

Bezprostředně po neštěstí se na Slovensku rozproudila debata o financování dálnic. Zakázku na stavbu dálničního úseku u Levoče udělila předchozí vláda Ivety Radičové. Současná vláda Roberta Fica tvrdí, že vítězná cena byla příliš nízká a že levnější stavba znamená i nižší kvalitu.

Vojtěch Berger, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme