Slovenská premiérka přijíždí na první oficiální návštěvu Česka

Slovenská premiérka Iveta Radičová dnes poprvé, po stu dní ve funkci, oficiálně navštíví Českou republiku. Kromě schůzky s českým premiérem má politička v plánu setkání s prezidentem Václavem Klausem a přijmou ji šéfové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská premiérka Iveta Radičová

Slovenská premiérka Iveta Radičová | Zdroj: ČTK

Iveta Radičová nedodržela tradiční zvyk, že první zahraniční cesta slovenského premiéra vede k českým sousedům, protože musela nejdřív do Bruselu vysvětlit slovenský postoj k ochrannému valu pro eurozónu.

Petr Nečas už ale v Bratislavě byl a s Radičovou si vyměnil pár nápadů na užší spolupráci obou zemí. Oba premiéry spojuje nejenom snaha šetřit ve státním rozpočtu, ale i řada česko-slovenských plánů. Dlouhodobým projektem jsou společné konzulární úřady, které vznikají v rámci celé Visegrádské čtyřky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor slovenského deníku SME Marián Leško hodnotí prvních sto dní vlády Ivety Radičové ve Světě o osmé Rádia Česko

Prioritním česko-slovenským úkolem by mělo být i dálniční spojení ostravské automobilky Hyundai a žilinské továrny KIA. Vrcholem spolupráce by pak mohla být společná zasedání české a slovenské vlády například při povodních.

Období hájení lze posoudit kladně

Sto dní ve funkci premiérky vyzývají k prvnímu hodnocení. Komentátor slovenského deníku SME Marián Leško chválí změny, které bylo potřeba udělat a vláda s nimi neotálela.

„Nejdůležitější je, že to takto nehodnotí jen komentátoři, ale také finanční trhy, které slovenské vládě důvěřují. Vláda před pár dny prodala celkem úspěšně nové dluhopisy a úroky, které se příliš neliší od předcházejících podob,“ vysvětluje.

Na druhou stranu zaznívají také hlasy o vládě jednodenních rozhodnutí, tedy co vláda jeden den schválí, druhý den už neplatí. Návrhy změn jsou prý často měněné, ministři a premiérka popírají předcházející prohlášení někoho jiného.

Marián Leško však avizuje změnu vládního přístupu: „Radičová oznámila, že doteď postupovali metodou pokus-omyl a že tomu bude konec. To je žádoucí, protože premiérka sama zpochybňuje svoji kompetentnost.“

Protikorupční i úsporná opatření jsou prý na správné cestě

Slovenská vláda rozpočítala ozdravení veřejných financí na tři roky. „Někteří prosazovali, aby se postupovalo radikálněji, ale premiérka má jiný názor a veřejné mínění potvrzuje, že oprávněný,“ říká Leško.

Odbory zorganizovaly proti vládním opatřením tři velké protesty v Košicích, Žilině a Bratislavě, ovšem bez velkého společenského ohlasu. Vláda prý velmi dobře komunikuje skutečnost, že Slovensko musí něco dělat s velkým finančním deficitem. Kromě zarytých odpůrců okolo bývalého premiéra Fica všichni opatření chápou.

Stejně otevřená je Radičové vláda v boji s korupcí. Bez jakéhokoli zákona zveřejňuje obchodní smlouvy státu a státních organizací na internetu a zákonem chce donutit všechny státní orgány, aby to opakovaly po ní. „Protikorupční agendá této vlády slibuje, že skutečně s korupcí něco udělá,“ dodává Leško.

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme