Slovenská premiérka přijíždí na první oficiální návštěvu Česka

Slovenská premiérka Iveta Radičová dnes poprvé, po stu dní ve funkci, oficiálně navštíví Českou republiku. Kromě schůzky s českým premiérem má politička v plánu setkání s prezidentem Václavem Klausem a přijmou ji šéfové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská premiérka Iveta Radičová | Foto: ČTK/AP

Iveta Radičová nedodržela tradiční zvyk, že první zahraniční cesta slovenského premiéra vede k českým sousedům, protože musela nejdřív do Bruselu vysvětlit slovenský postoj k ochrannému valu pro eurozónu.

Petr Nečas už ale v Bratislavě byl a s Radičovou si vyměnil pár nápadů na užší spolupráci obou zemí. Oba premiéry spojuje nejenom snaha šetřit ve státním rozpočtu, ale i řada česko-slovenských plánů. Dlouhodobým projektem jsou společné konzulární úřady, které vznikají v rámci celé Visegrádské čtyřky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor slovenského deníku SME Marián Leško hodnotí prvních sto dní vlády Ivety Radičové ve Světě o osmé Rádia Česko

Prioritním česko-slovenským úkolem by mělo být i dálniční spojení ostravské automobilky Hyundai a žilinské továrny KIA. Vrcholem spolupráce by pak mohla být společná zasedání české a slovenské vlády například při povodních.

Období hájení lze posoudit kladně

Sto dní ve funkci premiérky vyzývají k prvnímu hodnocení. Komentátor slovenského deníku SME Marián Leško chválí změny, které bylo potřeba udělat a vláda s nimi neotálela.

„Nejdůležitější je, že to takto nehodnotí jen komentátoři, ale také finanční trhy, které slovenské vládě důvěřují. Vláda před pár dny prodala celkem úspěšně nové dluhopisy a úroky, které se příliš neliší od předcházejících podob,“ vysvětluje.

Na druhou stranu zaznívají také hlasy o vládě jednodenních rozhodnutí, tedy co vláda jeden den schválí, druhý den už neplatí. Návrhy změn jsou prý často měněné, ministři a premiérka popírají předcházející prohlášení někoho jiného.

Marián Leško však avizuje změnu vládního přístupu: „Radičová oznámila, že doteď postupovali metodou pokus-omyl a že tomu bude konec. To je žádoucí, protože premiérka sama zpochybňuje svoji kompetentnost.“

Protikorupční i úsporná opatření jsou prý na správné cestě

Slovenská vláda rozpočítala ozdravení veřejných financí na tři roky. „Někteří prosazovali, aby se postupovalo radikálněji, ale premiérka má jiný názor a veřejné mínění potvrzuje, že oprávněný,“ říká Leško.

Odbory zorganizovaly proti vládním opatřením tři velké protesty v Košicích, Žilině a Bratislavě, ovšem bez velkého společenského ohlasu. Vláda prý velmi dobře komunikuje skutečnost, že Slovensko musí něco dělat s velkým finančním deficitem. Kromě zarytých odpůrců okolo bývalého premiéra Fica všichni opatření chápou.

Stejně otevřená je Radičové vláda v boji s korupcí. Bez jakéhokoli zákona zveřejňuje obchodní smlouvy státu a státních organizací na internetu a zákonem chce donutit všechny státní orgány, aby to opakovaly po ní. „Protikorupční agendá této vlády slibuje, že skutečně s korupcí něco udělá,“ dodává Leško.

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme