Slovenská prokuratura obžalovala dva Slovince v kauze českého řidiče zatčeného v Turecku

Slovenská prokuratura obžalovala dva lidi v kauze, jejíž smutným hrdinou je český řidič kamionu Zdeněk Pekara. Toho slovenská policie předloni využila při akci na dopadení pašeráků drog. Po nezdařené akci však skončil však v tureckém vězení. Slovenská policie nadále odmítá, že by v celém případu jakkoli pochybila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují řidiče kamionu | Foto: Policie ČR

Rutinní cesta se v roce 2010 pro českého řidiče kamionu Zdeňka Pekaru změnila v noční můru. Po příjezdu do Istanbulu zjistil, že namísto obyčejné dezinfekce veze acetanhydrid, nebezpečnou látku pro výrobu heroinu. Slovenská policie o akci věděla a chtěla kamion sledovat až k odběratelům v Turecku, ale těsně před cílem ji přerušili turečtí policisté. Pekaru zatkli a několik dnů strávil v tamním vězení, přišel o práci, měl kvůli incidentu i zdravotní problémy a také roční zákaz vstupu do Turecka.

Bratislava od začátku tvrdila, že je za neúspěch operace odpovědné právě Turecko, protože prý jednalo v rozporu s dohodnutým postupem. Slovenské ministerstvo vnitra přesto na začátku letošního roku s Pekarou domluvilo odškodné ve výši 25 tisíc eur, v přepočtu zhruba 650 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza českého řidiče kamionu zatčeného předloni v Turecku půjde před slovenský soud. Podrobnosti od bratislavského zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergra.

Také na dnešní tiskové konferenci slovenské policie v Bratislavě zazněla slova o tom, že turecká strana byla informovaná, že řidič české společnosti není členem organizované skupiny a že nevěděl o tom, jakou látku ve skutečnosti vezl.

Slovenská policie dnes také oznámila, že v případu obvinila dvě osoby. Jde o Slovince, kteří jsou součástí organizovaného gangu obchodníků s drogami. V případě odsouzení jim hrozí až 25 let vězení, možná i doživotí.

Drogový gang měl převážet látky na výrobu drog ze Slovenska přes Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko do Turecka. Při vyšetřování případu proto slovenská policie spolupracovala s orgány těchto zemí. Celkem se povedlo zachytit 17 tun anhydridu kyseliny octové, ze které by se vyrobilo téměř 8 tun čistého heroinu.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme