Slovenská rádia budou muset hrát více domácí hudby, rozhodla Ficova vláda

Rádia na Slovensku budou muset hrát od příštího roku více domácích písniček. Nařídí jim to zákon, který dnes schválila vláda Roberta Fica. Majitelé rádií ale s nařízením nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studio Český rozhlas Dvojka, mikrofon | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Vláda dnes přijala novelu zákona, která rádiím na Slovensku nařizuje minimální podíl domácí hudební produkce ve vysílání.

Každá pátá písnička v soukromém rádiu tak od nového roku musí být slovenská, ve veřejnoprávním dokonce každá třetí. V současné době je zhruba každá desátá píseň z domácí produkce.

Navíc pětina ze slovenských skladeb musí být novější. Nová pravidla se budou týkat vysílání mezi šestou hodinou ranní a půlnocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rádia na Slovensku budou muset hrát více domácí hudby. Nařídí jim to nový zákon. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Petr Vavrouška

„To má zamezit, aby zejména soukromé stanice neobcházeli zákon tím, že budou hrát slovenské písničky pouze v noci,“ vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Petr Vavrouška.

Tímto zákonem chce Slovensko podpořit domácí interprety. Ti si dlouhodobě stěžují, že je soukromé stanice nehrají. Za kvóty bojoval například Jožo Ráž z Elánu nebo Maťo Ďurinda ze skupiny Tublatanka.

Podle ministra kultury Marka Maďariče nechtěli majitelé rádií hrát více slovenské hudby na základě dobrého slova, proto musel přijít zákon.

„Záměrem zákona je určit spodní hranici, kde si myslíme, že alespoň taková přítomnost slovenské hudby by měla být v soukromých rádiích nebo na veřejnoprávních stanicích slovenského rozhlasu,“ říká Maďarič.

Majitelé rádií s kvótami nesouhlasí

Podle zákona se za slovenské hudební dílo bude považovat nejen skladba s textem ve slovenském jazyce, ale i to, jehož alespoň jeden autor nebo interpret je nebo byl státním občanem SR nebo má či měl trvalý pobyt na území SR.

Majitelé soukromých rádií ale proti kvótám protestují. Nechtějí, aby jim někdo určoval, co mají a nemají hrát. Berou to jako soukromé podnikaní, do kterého stát teď příliš zasahuje, a chtějí se bránit i soudní cestou.

„Byl bych rád, kdybychom hráli více slovenské hudby. Byl bych také rád, kdyby ta slovenská hudba odrážela žádost veřejnosti. Tedy když budou lidé chtít více slovenské hudby, my ji rádi zahrajeme, pokud si budeme mít z čeho vybrat,“ dodal šéf asociace rozhlasových stanic Patrik Ziman.

Petr Vavrouška, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme