Slovenská rádia musí hrát více domácí hudby, nařizuje jim to zákon

Slovensko zavádí kvóty na domácí hudbu. Slovenská vláda se rozhodla, že bude ovlivňovat hudební playlisty rádií. Politikům se zdálo, že hrají málo slovenské hudby, proto stanicím zákonem nařídili, aby to změnily. Ve slovenském éteru tak už od dnešního dne výrazně přibude domácích písniček.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studio, ilustrační foto

Studio, ilustrační foto | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Každá pátá písnička v rádiu musí být slovenská. V tom veřejnoprávním dokonce každá třetí, říká ministr kultury Marek Maďarič:

„Alespoň taková přítomnost slovenské hudby musí být ve slovenských rádiích a rozhlase."

Zákon, který rádiím na Slovensku nařizuje tento minimální podíl domácí hudební produkce ve vysílání, začíná platit právě dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rádia na Slovensku budou muset hrát více domácích písniček. Nařizuje jim to zákon. Více od Petra Vavroušky

Povinnými kvótami chce Slovensko podpořit domácí interprety. Ti si dlouhodobě stěžují, že je zejména soukromé stanice nehrají tak často.

Nová pravidla by se měla týkat vysílání mezi šestou hodinou ranní a půlnocí. A nejméně pětina slovenských písní musí být nejnovější produkce.

Majitelům soukromých rádií se zákon nelíbí a považují ho za chybný. Dokonce se proti němu chtěli bránit soudní cestou, později si to ale rozmysleli.

„Já bych byl rád, kdybychom hráli víc slovenské hudby. Byl bych ale rád, aby slovenská hudba zrcadlila žádost veřejnosti – když lidé budou chtít více slovenské hudby, rádi ji zahrajeme, pokud bude z čeho vybrat,“ shrnuje za všechny názor šéf Asociace rozhlasových stanic Patrik Ziman.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme