Slovenská rádia musí od ledna hrát více domácí hudby, zákon podpořil prezident

Slovensko zavádí povinné kvóty na hudbu. Rádia na Slovensku budou muset totiž hrát více domácí produkce. Nařizuje jim to zákon, který po vládě a parlamentu teď podepsal také slovenský prezident Andrej Kiska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mixážní pult | Foto: Tomáš Novák

Každá pátá písnička v rádiu musí být slovenská. V tom veřejnoprávním dokonce každá třetí. Zákon, který rádiím na Slovensku nařizuje tento minimální podíl domácí hudební produkce ve vysílání, začne platit už od ledna 2016.

Povinnými kvótami chce Slovensko podpořit domácí interprety. Ti si dlouhodobě stěžují, že je zejména soukromé stanice nehrají. Rádia ale argumentují kvalitou a vkusem posluchačů, kteří tolik domácí hudby nechtějí.

Podle zákona se za slovenské hudební dílo bude považovat nejen skladba s textem ve slovenském jazyce, ale i to, jehož alespoň jeden autor nebo interpret je nebo byl státním občanem SR nebo má či měl trvalý pobyt na území SR.

Nová pravidla by se měla týkat vysílání mezi šestou hodinou ranní a půlnocí. A nejméně pětina slovenských písní musí být nejnovější produkce.

Iveta Kestřánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme