Slovenská společnost TMR slibuje proměnit Krkonoše. V Tatrách se jí to daří

Špindlerův Mlýn čeká 20letá éra v pronájmu společnosti Tatry Mountain Resorts. Tato firma propojená s finanční skupinou J&T působí dlouhodobě v Nízkých a Vysokých Tatrách. Tamní svahy protkala sítí nových lanovek a vleků. Tatranští majitelé malých penzionů a restaurací se ale museli naučit přežít ve stínu velkého hráče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba lanovky na Chopok | Foto: Vojtěch Berger

Turisté v Tatranské Lomnici se sypou z ranního vlaku. Letošní letní sezóna stála opravdu za to.

„Příchod J&T do Vysokých Tater byl jednoznačným přínosem. Po příchodu této společnosti se návštěvnost Vysokých Tater zvýšila,“ libuje si Peter Chudý ze sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry.

„Zatím jsem neviděl nějaké necitlivé chování na lyžařských svazích,“ říká Pavol Rajtár. Je bývalým šéfem Spolku horských vůdců. Tento 76letý tatranský patriot stále sportuje a když přijde řeč na skupinu J&T, po krátké odmlce začne nejdřív chválit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vysokých a Nízkých Tatrách natáčel zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

„Nebýt investora tohoto typu, tak by Lomnice měla stále pět metrů širokou sjezdovku bez nových přepravních zařízení,“ tvrdí.

V tom se shodnou asi všichni. Finanční skupina má tolik peněz jako málokdo a díky jejím investicím se lanovky a sjezdovky v Nízkých i Vysokých Tatrách přiblížily alpské úrovni.

Stavební ruch má ale i své stinné stránky. Na opačné straně Podtatranské kotliny, v Nízkých Tatrách těsně pod vrcholem Chopku, dostavuje společnost TMR další novou lanovku. Těžká technika dala dvoutisícové hoře docela zabrat, dočasně poničenou přírodu ale berou turisté jako nutné zlo, aby se v zimě dalo pořádně lyžovat.

Skupina J&T v Nízkých a Vysokých Tatrách jasně dominuje. Patří jí lanovky, vleky, část sjezdovek a hotelů. Provozuje některé restaurace na svazích. V zimě láká turisty na výhodné skipasy, které platí v několika střediscích. Zbývá v takovém prostředí ještě místo pro malé hráče?

„Při příchodu J&T do Tater udělali velkou slavnost. Nadělali chlebíčky, objednali koláče a nalákali lidi, aby jim věřili, že tu budou mít zaměstnání, že tu bude hromada pracovních příležitostí a středisko se vybuduje na špičkový systém v Evropě. Něco dotáhli do konce,“ vypráví František Komiňák.

Stavba Lanovky na Chopok | Foto: Vojtěch Berger

S manželkou má malé bistro v centru Tatranské Lomnice. Nadvláda J&T ho sice nezlikvidovala, zbyly na něj už ale jenom „drobky spadlé ze stolu“. „Já si myslím, že mě tu nemůžou nijak ohrozit, protože pozemek je můj,“ říká.

Tatry v éře J&T zjednodušeně řečeno „zdražily". Přibylo tu exkluzivních nabídek, za které se platí. Zvýšila se ale i kvalita a jezdí sem více turistů. Skladba návštěvníků zůstává víceméně stejná celých posledních 20 let. Na prvním místě Slováci, druzí Češi a třetí Poláci.


Zvětšit mapu

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme