Slovenská vláda bude jednat s lékařskými odbory. Hrozí výpovědi

Dnes se rozhodne, jestli Slovensko kvůli protestům lékařů vyhlásí nouzový stav. Odboráři se chystají na klíčové jednání s vládou, kde by se měla vyřešit poslední sporná otázka, kterou je zvýšení platů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest slovenských zdravotníků

Protest slovenských zdravotníků | Foto: Vojtěch Berger

Slovenským lékařům vyprší v polovině příštího týdne hromadné výpovědi. Z nemocnic by tak odešlo přes 2 tisíce doktorů, a zdravotnictví by se tak ocitlo v kritické situaci.

Slovenský prezident ale pohrozil, že požádá vládu, aby vyhlásila nouzový stav, pokud se do soboty nepovede uzavřít dohodu. Znamenalo by to, že lékaři by museli nastoupit do práce i po 1. prosinci. Bez ohledu na výpovědi a za 70procentní mzdu.

Odbory mají čtyři hlavní požadavky včetně zastavení transformace nemocnic na akciové společnosti. Dohoda stále chybí v otázce platů.

Vláda nabízí plošně přidat všem lékařům v nemocnicích o 300 eur, lékaři chtějí počítat platy podle koeficientu až na trojnásobek průměrné mzdy.

Slovenské nemocnice se už chystají na krizový scénář, někde odkládají operace a přijímají pouze akutní případy.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme