Slovenská vláda chce zlepšit životní podmínky Romů i díky vzdělávání

Tentokrát už to vyjde, slibuje slovenská vláda a představuje takzvanou romskou reformu. Ambice jsou velké: zlepšit situaci romské komunity a zásadně snížit napětí ve společnosti. Tedy to, co se na Slovensku za posledních 20 let nikomu nepovedlo. Klíčem k úspěchu je prý dostat romské děti do školy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romské děti

Romské děti | Foto: CC BY-SA 3.0, Anglos

Učitelé z problémových regionů k tomu ale dodávají, že děti z romských osad se musí na školu nejdříve připravit.

Učitelka Eleonora Liptáková ze základní školy v Dobšiné se dokáže pěkně rozčílit, když mluví o svých pracovních podmínkách. Po chodbách základky se o přestávce prohání 600 žáků. Spousta z nich jsou Romové. Podle učitelky Liptákové tu ale vůbec nejde o barvu pleti.

„Jde o to, z jaké rodiny sem ty děti přicházejí, protože romské dětičky, které přicházejí z rodin, kde se jim opravdu věnují, kde je podnětné prostředí, tak mají všechny pomůcky a dosahují velmi dobrých vyučovacích výsledků. Reprezentují školu,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěcha Bergera o vzdělávání romských dětí v Ranním Radiožurnálu

Učitelé se snaží aspoň postarat o děti, které do školy přijdou. Spousta dětí ale zůstává doma a úřady jsou relativně bezmocné. Vlády se střídají a s nimi i spousta nápadů, jak řešit situaci Romů. Další v řadě vládních zplnomocněnců je Peter Pollák. Je to Rom, a pochází z chudé osady.

„Navrhujeme, aby stát zavedl povinnou předškolní výchovu pro děti z rizikových rodin, aby zavedl celodenní výchovný systém, aby prodloužil školní docházku na 12 let, aby zrušil přijímání žáků například do speciálních základních škol. Je to pro nás důležité,“ říká.

Vláda chce také ještě více zpřísnit krácení sociálních dávek těm rodičům, kteří mají doma děti-záškoláky. Povinná předškolní příprava se bude týkat dětí z takzvaných rizikových rodin, tedy tam kde budou rodiče zadlužení anebo s kriminální minulostí.

Děti, které nedokončí základní školu, půjdou povinně na tříleté učiliště, aby měly v budoucnu aspoň nějakou šanci na trhu práce.

Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme