Slovenská vláda kvůli výpovědím lékařů vyhlásila nouzový stav

Slovenská vláda schválila nouzový stav kvůli situaci ve zdravotnictví. Nebude ale platit plošně a dotkne se jen malého počtu nemocnic. Vláda se k nouzovému stavu uchýlila poté, co většina protestujících lékařů nestáhla svoje hromadné výpovědi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Iveta Radičová a ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik na tiskové konferenci | Zdroj: ČTK

Nouzový stav se dotkne jen 15 z celkových 96 zdravotnických zařízení na Slovensku. Platí od úterý a nejspíš potrvá jen několik dní.

Vláda chce nouzovým stavem přinutit k práci ty lékaře, kteří podali hromadné výpovědi, ale jsou zároveň pro své nemocnice nenahraditelní. Týká se to různých oborů, často například anesteziologů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co vyhlášení nouzového stavu znamená, objasnil ve Večerním Radiožurnálu zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

Nouzový stav tedy nepostihne ani celé zdravotnictví, ani všechny nemocnice, jen konkrétní lékaře. Řádově má jít o desítky osob.

Dostupnost zdravotní péče by podle vlády neměla být omezena. V každé nemocnici by měli zřídit infolinku, kde se lidé budou moci například zeptat, jak to vypadá s jejich plánovanou operací nebo zda slouží jejich lékař. Posílí se také sanitky v terénu i operátoři tísňové linky 155.

Zdravotnictví čekají dalekosáhlé změny

Důležitější budou další opatření, která vláda chystá: dalekosáhlá přeměna zdravotnických zařízení, slučování oddělení a možná i rušení některých nemocnic. To všechno zřejmě už během prosince.

Podle premiérky Radičové protest lékařů pouze urychlí změny, které byly plánované. „Je to opravdu obrovská změna a vlastně nikdo neví, jak se povede uskutečnit a co bude všechno znamenat,“ poznamenal ve Večerním Radiožurnálu zpravodaj ČRo na Slovensku.

Slovenským nemocnicím hrozí, že je k 1. prosinci opustí až 2 tisíce lékařů. Vláda si je snaží udobřit vyššími platy a těm, kteří už výpověď podali, i možností návratu na původní pracovní místo.

Slovensko ještě vyhlášení nouzového stavu za podobných okolností nezažilo. Začátkem roku 2009 vyhlásilo Slovensko nouzový stav kvůli plynové krizi, kdy přestal do země proudit zemní plyn z Ruska přes Ukrajinu. Tehdy však nebyly ohroženy životy lidí, proto je tato situace pro Slováky nová.

Mimořádná opatření mohou podle zákona trvat nejdéle 90 dnů.

Zdenka Turková, Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme