Slovenská vláda nebude respektovat smlouvu o pronájmu Gabčíkova

Slovenská vláda označila za neplatnou smlouvu o pronájmu vodní elektrárny Gabčíkovo. Tu pronajala předchozí vláda společnosti Slovenské elektrárny, které ovládá italská firma Enel. Zřejmě se tak na Dunaji schyluje k velkému právnímu sporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: Ľubomír Smatana

Právní analýzu smlouvy vypracovalo ministerstvo životního prostředí a podle jeho právníků je smlouva neplatná a nulitní. To odpovídá předchozím prohlášením premiéra Roberta Fica, který už dříve uvedl: " Slovensko na pronájmu ztrácí ročně až jeden a půl miliardy korun a slovenská vláda nebude smlouvu respektovat."

Jiné stanovisko mají Slovenské elektrárny, říká jejich mluvčí Juraj Kopřiva. "Zatím jsme nedostali žádný oficiální dokument a nemáme se k čemu vyjádřit. Slovenské elektrárny považují smlouvu za standardní a platnou."

Vodní elektrárnu Gabčíkovo začalo stavět Československo spolu s Maďarskem před 30 lety a dodnes je předmětem neukončeného soudního sporu mezi Maďarskem a Slovenskem.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme