Slovenská vláda nechce zrušit zákaz dovozu českého alkoholu

Slovensko zatím nezruší zákaz dovozu a prodeje českého tvrdého alkoholu, který zavedlo před týdnem. Tamní ministerstvo zemědělství chce mít absolutní jistotu, že se nebezpečný metanol z Česka nedostane i na slovenský trh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí popíjení alkoholu neznámého původu | Foto: Lucie Maňourová

Slovenskou vládu nepřesvědčila ani včerejší tisková konference české policie, která oznámila rozkrytí velké části metanolové aféry.

Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek je skeptický i vůči chystaným opatřením české vlády na ochranu spotřebitelů. Nové kolky ani takzvaný rodný list o původu alkoholu prý nejsou dostatečnou zárukou.

Podle ministra bude muset všechen tvrdý český alkohol na Slovensku buď projít laboratorními testy, anebo se vrátit ze slovenských skladů do Česka. Podle generálního ředitele likérky Rudolf Jelínek Pavla Dvořáčka by ale takový postup odporoval zákonu:

„Jakmile bude ukončena prohibice v České republice, a výrobci samozřejmě předloží systém dosledovatelnosti, potom skutečně není důvod k tomu, aby se zboží vracelo. Já bych to vnímal jako součást konkurenčního boje mezi výrobci a obchodníky. Určitě by to odporovalo pravidlům pro volný pohyb zboží v Evropské unii.“

Jak dlouho zákaz českého alkoholu na Slovensku potrvá, závisí i na lobbingu dovozců alkoholu. Ti na ministra tlačí, aby zákaz zrušil alespoň v případě zavedených a prověřených značek.

Vojtěch Berger, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme