Slovenská vláda nekončí, Danko jenom trucuje, hodnotí koaliční krizi komentátoři

Překvapivé rozhodnutí Andreje Danka vypovědět koaliční smlouvu ještě zdaleka neznamená konec koalice. Tak hodnotí situaci v slovenské politice tamní komentátoři. Za překotným vývojem vidí zejména snahu předsedy Slovenské národní strany neztratit ministerstvo a vydobýt si v rámci koalice lepší pozici.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko | Zdroj: Profimedia

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko v pondělí odpoledne oznámil vypovězení koaliční smlouvy. Jako důvod uvedl nutnost zaměřit se na nové výzvy a priority a svým koaličním partnerům – stranám Smer-SD a Most-Híd – navrhl jednání o nové dohodě.

Slovenská národní strana vypověděla koaliční smlouvu. Fico svolal schůzku a žádá vysvětlení

Číst článek

Ačkoliv znamená jeho rozhodnutí vážný zásah do koaličních vztahů, právně nespouští žádné procesy ani předčasné volby. Jaký přesně bude jeho dopad, ukážou jednání s koaličními partnery, většina komentátorů se ale shoduje na tom, že předčasné volby zemi nehrozí a důvody, které Danko prezentuje, jsou zástupné.

„Ačkoliv na Slovensku nedáte ruku do ohně za nic, tři věci jsou zřejmé: koalice bude pokračovat v totožném složení, předčasné volby nebudou a celé je to fraška,“ je přesvědčen komentátor Slovenského deníku Sme Peter Schutz. Podle něj by totiž opravdový pokus SNS o odchod z vlády vypadal jinak.

Jako politický tah vidí Dankův krok i komentátor portálu Aktuality.sk Dag Daniš. „Danko to nebalí. Jenom trucuje, žádá více pro SNS a vymýšlí hlouposti – což dělá s přestávkami už rok a půl.“

Přesné důvody Dankova rozhodnutí ale zůstávají nejasné. Podle Daniše je Danko nespokojen se svým postavením a rád by získal větší vliv. Jako vyvrcholení jeho frustrace vidí současný skandál na ministerstvu školství.

Tamní ministr a nominant SNS Peter Plavčan v posledních týdnech čelí ostré kritice kvůli přidělování eurofondů určených pro výzkum. Peníze totiž ministerstvo nepřidělilo vysokým školám, ale soukromým společnostem bez adekvátních zkušeností v oboru. Případem se zabývá policie i Evropská komise.

Kauzu vidí jako klíčovou i další komentátoři. „Po týdnech se skandálem na ministerstvu školství se v tomhle momentu jeví jako nejpravděpodobnější varianta, že i panu Dankovi došlo, že mu premiér Fico bude muset vzít ministerstvo školství, a tak se ho pokusil předběhnout,“ myslí si šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. Ten je zároveň přesvědčen, že k předčasným volbám nedojde – pro koaliční strany je vzhledem k volebním preferencím lepší „vydržet“.

Podle Mariána Leška z týdeníku Trend ale můžou svou roli hrát i koaliční spory, které nejsou veřejnosti známé. „Pokud pán Danko vypověděl koaliční smlouvu, je to znak toho, že v koalici došlo ke konfliktu, který je reakcí na něco, o čem zatím nevíme. Odhadují, že tím může být požadavek nejsilnější vládní strany Smer, aby SNS za své přešlapy při financování vědy zaplatila buď odchodem ministra, nebo tím, že přijde o ministerstvo,“ myslí si Leško.

Má za to, že Danko nechce dopustit, aby byl jediný, kdo na kauzu doplatí ztrátou ministra. Nejbližší hodiny a dny podle něj ukážou, zda v jednáních ustoupí premiér Robert Fico, nebo Danko a komu z nich záleží na udržení koalice víc.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme