Slovenská vláda povolala proti rabujícím Romům armádu

Slovenští Romové jsou stále agresivnější a s rabováním skončit nemíní. Přepady prodejen potravin zdůvodňují tím, že po snížení sociálních dávek nemají co jíst. Prezident Schuster v televizním vystoupení vyzval slovenskou vládu, aby začala situaci okamžitě řešit. Ta večer schválila nasazení armády. Kvůli nepokojům na Slovensku přijala bezpečnostní opatření na hranicích i Česká republika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyrabovaná prodejna

vyrabovaná prodejna | Foto: Stanislav Bačenko

Policejní hlídky posílí od středy 1000 příslušníků ozbrojených sil. Vojáci budou podřízeni krajskému policejnímu vedení. Ministři zdůrazňují, že nasazení vojáci mají působit pouze jako doplňková strážní služba a nebudou vyzbrojeni žádnou speciální výzbrojí.

Ačkoli předseda Parlamentu Romů Slovenska Ladislav Fízik dnes odpoledne odvolal středeční celostátní protestní akce romské menšiny proti chystanému omezení sociálních dávek, policie má podle ministra vnitra informace o přípravě shromáždění v některých městech.

Dnes dopoledne se v obci Zemplín pokusila dvacetičlenná skupina vyrabovat místní potraviny. Otřesená vedoucí obchodu zpravodajce Českého rozhlasu potvrdila, že mezi útočníky nebyli jen Romové.

Skupina vtrhla do obchodu, přikázala vedoucí, aby si sedla stranou a nehýbala se. Pak si nabrali potraviny s tím, že mají hlad, a bez zaplacení chtěli odejít. Městský úřad zavolal policii, která několik z nich zadržela.

Policie za rabování zadržela několik desítek osob

Dramatická situace byla v Trebišově, kde včera rozvášnění Romové napadli policisty. Při razii proti rabujícím policisté neprodyšně uzavřeli přístup k této romské osadě, připravené měli také vodní dělo. Romové tvrdí, že během zásahu bili i malé děti. S nevůlí policejní postup přijímalo i tamní neromské obyvatelstvo.

Na rozsáhlou policejní akci osobně dohlížel ministr vnitra. Příslušníci postupně předváděli Romy, kteří večer ztropili výtržnost v centru města, vyrabovali obchod s potravinami, poškodili auta a zranili dva policisty.

Ve vazbě za víkendové plenění obchodů skončilo na 50 Romů. Více než polovina z nich se provinila krádežemi a výtržnictvím v obci Trhoviště, zbytek se zapletl do rabování a střetů s policisty v Trebišově.

Nepokoje propukly už před 11 dny, kdy se poprvé několik desítek Romů v Levoči rozhodlo vyrabovat tamní supermarket. Koncem minulého týdne následovaly podobné akce v Čierné nad Tisou a Drahňově a v sobotu také v Trhovišti nedaleko města Michalovce. Včera kromě Trebišova i v obci Kameňany a v Rimavské Sobotě. Jevy se tak začaly z východního Slovenska rozšiřovat i do středu země.

Část romské komunity se rozhodla plenit obchody poté, co stát snížil sociální dávky. V nižší podobě je ale vyplatí až příští měsíc, a tak se objevily názory, že za nepokoji stojí lichváři, kteří Romům půjčují za vysoké úroky a obávají se, že jejich zisky kvůli restrikcím prudce klesnou.

Romové sle odmítají, že by jejich akce byly organizovány. Útoky na obchody jsou prý spontánní. Říkají také, že vláda je odsoudila ke smrti hladem. Jiný způsob než krást nemají - jejich děti trpí hladem.

Obavy slovenského prezidenta

Rudolf Schuster v mimořádném televizním vystoupení řekl, že se obává o budoucnost země. Kabinet by neměl podceňovat situaci a rizika, která mohou ohrozit nejen reformy, ale i vnitřní stabilitu. Slovenský prezident také oslovil občany a vyzval je, aby se zdrželi protestů ohrožujících majetek i životy do té doby, než vláda přijme kompenzační opatření.

Politici se prý musí vrátit ke srozumitelné politice a Slovensko má vstoupit do mezinárodních struktur jako stabilní partner. Sociální nepokoje připisuje prezident stále se prohlubujícím sociálním rozdílům mezi regiony, přičemž v zemi dochází k postupnému rozkladu vnitropolitické scény.

Jak pak prezident Schuster v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, obává se, že by mohlo dojít k ještě většímu výbuchu násilí: "Já si myslím, že to je jen začátek. Byl bych rád, kdyby to tak i skončilo, protože je to podle mého názoru sociální problém." Vyjádřil obavu z toho, aby se do nepokojů nezapojili další lidé, kteří jsou v podobné situaci.

Česko posiluje opatření na hranicích

Slovenští Romové, kteří by chtěli před plánovaným snížením sociálních dávek utéct do Česka, by si nijak nepolepšili. K tomu, aby u nás mohli zažádat o sociální dávky, by totiž nejdřív museli splnit důležitou podmínku - dostat povolení k trvalému pobytu.

Podle Romana Krištofa z pražské pobočky Mezinárodní organizace pro migraci ale zatím nelze předvídat, zda a případně kdy k hromadné migraci slovenských Romů k nám dojde. Momentálně tomu nic nenasvědčuje.

Ministr vnitra Stanislav Gross dnes přesto vydal pokyny pohraniční policii, aby v případě přílivu lidí ze Slovenska ihned informovala ministerstvo. Vydaná opatření by je měla zbrzdit. Policisté tak mohou požadovat doklad o zdravotním pojištění, prokázání minimální hotovosti nebo pozvání k pobytu v České republice.

Milan Kopp, Renata Havranová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme