Slovenská vláda se s lékaři nedohodla, chystá nouzový stav

Slovenská vláda se nedohodla s lékařskými odbory na platových požadavcích a zřejmě vyhlásí poprvé v historii nouzový stav. Ten by měl doktory přinutit k nástupu do zaměstnání i po 1. prosinci, kdy jim vyprší hromadné výpovědi. Ve výpovědní lhůtě jsou asi 2 tisíce lékařů z nemocnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Lékařského odborového svazu Marian Kollár (vlevo) a před jednáním s premiérkou Radičovou | Zdroj: ČTK

Odboráři se s premiérkou dohodli na devíti z deseti bodů memoranda, poslední desátý bod je ale zatím nepřekročitelný – zvýšení platů. Vláda nabídla 300 eur navíc pro každého lékaře s tím, že v březnu budou předčasné volby a jakékoli další zvyšování platů nemůže zaručit.

Odbory na to nepřistoupily, dosud požadovaly jiný výpočet platů podle koeficientu, aby zkušení lékaři pobírali v budoucnu až trojnásobek průměrné mzdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger sleduje aktuální dění mezi slovenskými lékaři a vládou

Vláda dnes podnikne první kroky k vyhlášení nouzového stavu. Od prvního prosince by tak do práce měly jít i přibližně dva tisíce lékařů, kterým vyprší výpovědní lhůta.

Nouzový stav chce slovenská vláda vyhlásit co nejdříve. V sobotu přes den se kvůli tomu sejde nejen kabinet Ivety Radičové, ale i bezpečnostní rada státu.

Slovensko ale ještě vyhlášení nouzového stavu za podobných okolností nezažilo, a politici ani právníci nejsou zajedno v tom, jak vlastně taková situace bude vypadat. Podle právníků není jasné, jestli nouzový stav skutečně znamená pro lékaře pracovní povinnost.

Někteří doktoři chtějí každopádně prosincovou práci bojkotovat – například tím, že se uvedou do pracovní neschopnosti. Nutno podotknout, že pokud by byl nouzový stav vyhlášen, lékaři by museli do práce za 70% svého současného platu.

Ani šéf lékařského odborového sdružení na Slovensku Marián Kollár nepotvrdil, jestli doktoři po vyhlášení nouzového stavu do práce skutečně přijdou: „Nevím, co obnáší nouzový stav, já s tím nemám zkušenosti, ani naši lékaři je nemají.“

Začátekm roku 2009 Slovensko tzv. nouzový stav zažilo kvůli plynové krizi, kdy přestal na Slovensko proudit zemní plyn z Ruska přes Ukrajinu. Tehdy však nebyly ohroženy životy lidí, proto je tato situace pro Slováky nová.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme