Slovenská vláda souhlasí se společnou jednotkou v Kosovu

Kabinet premiéra Dzurindy schválil vyslání stovky vojáků do česko-slovenského praporu. Ten by měl začít působit na srbsko-kosovské hranici na přelomu února a března příštího roku. První náklady by měly představovat 260 miliónů korun, v dalších letech pak 150 miliónů ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak připomíná bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová, česko-slovenskou jednotku pod britských velením by mělo tvořit 500 profesionálních vojáků. Podle ministra obrany Jozefa Stanka má rozhodnutí kabinetu dvojí význam. Výrazně posiluje integrační ambice země směrem k Severoatlantické alianci, a jako vůbec první společná jednotka od rozdělení federace má zvláštní rozměr i v česko-slovenských vztazích. Ministr Stank dodal, že Slovensko se hlásí ke společné zodpovědnosti za stabilitu evropského prostoru i na Balkáně. Ministr předpokládá, že po souhlasu sněmovny bude v říjnu podepsána dohoda mezi českým a slovenským ministerstvem obrany a poté i technická dohoda mezi oběma generálními štáby. Pak by už měla následovat společná cvičení jednotky. Kromě zabezpečení sbrsko-kosovské hranice budou vojáci pomáhat i při návratu srbských uprchlíků do Kosova a chránit tuto menšinu v oblastech obývaných převážně Albánci.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme