Slovenská vláda úřaduje sto dní. Soustředila se na ekonomické reforemy

Slovenské vládě skončilo sto dnů hájení. Od pravicového kabinetu Ivety Radičové se čekaly razantní ekonomické reformy i zlepšení vztahů s Maďarskem. Od odborníků má zatím kabinet kladná hodnocení. Premiérka ale prý mohla ještě víc přitlačit na úsporná opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Radičová | Foto: Vendula Kosíková

Prvních sto dní kabinetu Radičové se neslo ve znamení ekonomického balíčku. Příští rok jím chce stát ušetřit 1,7 miliardy eur. Neobejde se to bez dočasného zvýšení DPH i spotřebních daní. V diplomacii zabodovalo Slovensko u maďarských sousedů, kde po čtyřleté zákopové válce přišel, řečeno s Barackem Obamou, restart vzájemných vztahů.

V Evropské unii se kabinet Radičové zapsal odvážným a kontroverzním odmítnutím finanční pomoci zadluženému Řecku. Ekonomika zatím určuje agendu slovenského kabinetu. Reformní snahy ale brzdí jednak kompromisy uvnitř koalice a taky slovenští odboráři. Ti se bojí zhoršení životní úrovně a v minulých dnech demonstrovali v několika slovenských městech.

Vojtěch Berger, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme