Slovenská vláda úřaduje sto dní. Soustředila se na ekonomické reforemy

Slovenské vládě skončilo sto dnů hájení. Od pravicového kabinetu Ivety Radičové se čekaly razantní ekonomické reformy i zlepšení vztahů s Maďarskem. Od odborníků má zatím kabinet kladná hodnocení. Premiérka ale prý mohla ještě víc přitlačit na úsporná opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Radičová | Foto: Vendula Kosíková

Prvních sto dní kabinetu Radičové se neslo ve znamení ekonomického balíčku. Příští rok jím chce stát ušetřit 1,7 miliardy eur. Neobejde se to bez dočasného zvýšení DPH i spotřebních daní. V diplomacii zabodovalo Slovensko u maďarských sousedů, kde po čtyřleté zákopové válce přišel, řečeno s Barackem Obamou, restart vzájemných vztahů.

V Evropské unii se kabinet Radičové zapsal odvážným a kontroverzním odmítnutím finanční pomoci zadluženému Řecku. Ekonomika zatím určuje agendu slovenského kabinetu. Reformní snahy ale brzdí jednak kompromisy uvnitř koalice a taky slovenští odboráři. Ti se bojí zhoršení životní úrovně a v minulých dnech demonstrovali v několika slovenských městech.

Vojtěch Berger, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme