Slovenská vláda ustoupila dopravcům

Slovenský premiér Robert Fico ustoupil tlaku protestujících dopravců a pozastavil platnost elektronického mýta na silnicích 1. třídy do konce ledna. Zároveň slíbil, že vláda sníží spotřební daň na motorovou naftu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest řidičů kamionů zablokoval Bratislavu | Zdroj: ČTK

Zřejmě největší problém Roberta Fica od nástupu do křesla premiéra. Tak vyznívá protest dopravců, kteří zdůrazňují sociální rozměr svého odporu, a to všechno pět měsíců před parlamentními volbami.

Na protest proti elektronickému mýtu obsadili desítku měst a důležitých dopravních uzlů. Policejní prezident pohrozil tvrdými protiopatřeními a nařídil svým lidem zadržet protestujícím řidičům kamionů řidičské průkazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj sporu mezi slovenskou vládou a dopravci v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu shrnul bratislavský zpravodaj ČRo Lubomír Smatana

Premiér Fico označil protest za nezákonný, ovšem tlaku dopravců ustoupil. Nařídil označit všechny zpoplatněné úseky a do konce ledna ruší mýto na silnicích první třídy.

Zároveň slíbil snížit spotřební daň na naftu. Cena nafty by měla klesnout v přepočtu o tři až čtyři koruny.

Autodopravci v reakci na to protesty proti mýtu v ulicích slovenských měst odvolali. Mnozí z řidičů, kteří v uplynulých dnech blokovali Bratislavu, ale nemají pocit, že by dosáhli toho, co chtěli, a ústupky považují za slabé.

Protestující totiž požadovali úplně odložení elektronického mýta o půl roku a zásadní změnu v placení silnic první třídy. Představitelé slovenské Unie dopravců ale věří, že nějaké ústupky ještě vybojují tento týden v parlamentu.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme