Slovenská vláda zveřejňuje na webu všechny smlouvy uzavřené státem

Slovenská vláda premiérky Ivety Radičové plní předvolební slib, že bude maximálně transparentní. Úřad vlády spustil webové stránky, na kterých se budou objevovat všechny smlouvy mezi státem a soukromými firmami. Předchozí slovenský kabinet vedený Robertem Ficem proslul naopak neprůhlednými zakázkami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Radičová

Iveta Radičová | Foto: Vendula Uhlíková

Na internetu by se postupně měly objevit všechny platné smlouvy, ve kterých figuruje stát. Od 1. ledna příštího roku by navíc každá nová smlouva státu měla začít platit teprve až poté, co bude vyvěšená na web.

K tomu ale parlament musí ještě schválit novelu Občanského zákoníku a novelu zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zveřejňováním smluv na internetu chce vláda snížit riziko korupce a ušetřit státu peníze za nevýhodné kontrakty. Pokud se ve smlouvě po zveřejnění najdou nějaké mouchy, bude mít stát deset dnů na to, aby od ní odstoupil.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme