Slovenská vládní krize má řešení - poslanci budou hlasovat veřejně

Slovenská vláda se dohodla na řešení koaliční krize, kterou způsobila neúspěšná volba nového generálního prokurátora. Premiérka Iveta Radičová chtěla odstoupit, pokud poslanci zvolí stávajícího šéfa prokurátorů Dobroslava Trnku. Řešení má spočívat v tom, že poslanci namísto tajné volby budou hlasovat veřejně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Radičová | Foto: Vendula Kosíková

Poslanci už o generálním prokurátorovi rozhodovali třikrát, vždycky v tajném hlasování a pokaždé neúspěšně. Hlavně poslední volba z minulého týdne způsobila v koalici krizi důvěry. Šest koaličních poslanců totiž namísto společného vládního kandidáta podpořilo stávajícího šéfa generální prokuratury Dobroslava Trnku.

Premiérka Radičová pohrozila demisí a slovenská vláda se ocitla na hraně propasti. Koaliční lídři se dohodli, že zítřejší opakovanou volbu generálního prokurátora schválně zablokují. Během několika týdnů pak připraví bleskovou novelu jednacího pořádku parlamentu a změní způsob hlasování na veřejný.

Slovenská koalice se tak prozatím zachránila, krize kolem prokurátora ale poškodila její image a vyvolala debatu o tom, co vlastně vláda ještě vydrží.

Igor Maňour, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme