Slovenské deníky vyšly na protest s prázdnou titulní stránkou

Všechny slovenské noviny dnes potřetí v historii vycházejí s prázdnou titulní stranou. Otiskly pouze černobílý text s titulkem "Sedm hříchů tiskového zákona". Vydavatelé tak znovu protestují proti vládnímu návrhu, který podle nich omezuje svobodu slova a dává politikům možnost ovlivňovat obsah novin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slovenské deníky 27. března 2008

slovenské deníky 27. března 2008 | Zdroj: ČTK

Chcete, aby vaše noviny nedělali redaktoři, ale někdo jiný? Přesně k tomu směřuje nový tiskový zákon, uvádějí vydavatelé na titulních stránkách všech deníků, počínaje seriózní Pravdou a bulvárním Novým Časem konče.

Text je posazený uprostřed stránky, je černě orámovaný a kolem je několikasetkrát vytištěné slovo "odpověď". Jádrem sporu je totiž právo na odpověď, podle kterého musejí noviny otisknout každou reakci dotčené osoby, ať už byla zpráva o ní pravdivá, nebo nikoliv.

Desítku příkladů takových odpovědí uvádějí noviny na dalších stránkách a ukazují tím, jak zákon může obsah novin změnit. Komentátoři se shodně domnívají, že paragrafy slouží především politikům, aby mohli kdykoliv reagovat na cokoliv. To může podle nich vést až ke zhroucení tiskového trhu.

Takzvané právo na odpověď zná i česká obdoba zákona. Proč jsou jím tedy žurnalisté na Slovensku tak znepokojeni? "Právo na odpověď vzniká ve společenském a politickém klimatu, který bych charakterizoval jako studenou válku mezi vládou a médii. Vládní moc úplně nezakrytě hovoří o tom, že média je třeba bouchnout přes prsty, že jsou příliš odvážná, lžou, tak to samozřejmě vyvolává mnohem větší obavy než v případě České republiky," vysvětlil komentátor deníku SME Ivan Štulajter.

Naposledy se vydavatelé ozvali za vlády Vladimíra Mečiara. Teď hájí svá práva znovu a na své straně mají i Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Sporný bod připravovaného tiskového zákona kritizuje také slovenská opozice a blokuje kvůli tomu ratifikaci Lisabonské smlouvy, jež má reformovat orgány Evropské unie, aby si vynutila příslušné korektury. Parlamentní rozprava na toto téma se očekává příští týden.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme