Slovenské koalici se podařilo prolomit blokádu parlamentu

Slovenské vládní koalici se dnes podařilo obnovit práci parlamentu. Po patnácti pokusech v posledních dvou týdnech se zaregistroval dostatečný počet poslanců. Napětí na politické scéně se tím ale nesnížilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenského parlamentu Pavol Hrušovský | Zdroj: ČTK

Předsedovi sněmovny Hrušovskému se tentokrát podařilo otevřít schůzi bez problémů. V sále se ráno zaregistrovala těsná většina 77 ze 150 poslanců, čímž byla obstrukce opozice a části nezávislých prolomena.

Koalice záhy získala dalšího poslance, protože náhradník za zemřelého poslance Strany maďarské koalice Pál Keszegh mohl složit slib. Má tedy k dispozici 78 hlasů, což je stejný počet jako po volbách v roce 2002.

Přestože parlament začal dopoledne pracovat v běžném tempu, podezření, že si koalice hlasy koupila, sílí. Ozval se i prezident Ivan Gašparovič, který je na pracovní cestě ve Spojených státech. Vzkázal, že považuje dění v parlamentu za výsměch do tváře občanů.

Po návratu bude prezident žádat od premiéra Dzurindy a šéfa sněmovny vysvětlení. Řekl také, že Slováci by si měli před volbami rozmyslet, komu umožní, aby stát vedl. Předčasné volby považuje Gašparovič za jediné a spravedlivé řešení situace.

Pravice ztratila jistou parlamentní většinu již v roce 2003, kdy SDKU i Alianci nového občana opustilo několik poslanců. Následovaly i odchody zákonodárců z opozičních stran a ve sněmovně se vytvořila velká skupina nezařazených.

Koalici se ještě před pár měsíci dařilo s podporou několika nezávislých udržet v parlamentu převahu. Nedávného rozpadu ANO a jejího odchodu z vládního tábora pak opozice a část nezávislých využila k obstrukci.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme