Slovenské koalici se podařilo prolomit blokádu parlamentu

Slovenské vládní koalici se dnes podařilo obnovit práci parlamentu. Po patnácti pokusech v posledních dvou týdnech se zaregistroval dostatečný počet poslanců. Napětí na politické scéně se tím ale nesnížilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenského parlamentu Pavol Hrušovský | Foto: ČTK

Předsedovi sněmovny Hrušovskému se tentokrát podařilo otevřít schůzi bez problémů. V sále se ráno zaregistrovala těsná většina 77 ze 150 poslanců, čímž byla obstrukce opozice a části nezávislých prolomena.

Koalice záhy získala dalšího poslance, protože náhradník za zemřelého poslance Strany maďarské koalice Pál Keszegh mohl složit slib. Má tedy k dispozici 78 hlasů, což je stejný počet jako po volbách v roce 2002.

Přestože parlament začal dopoledne pracovat v běžném tempu, podezření, že si koalice hlasy koupila, sílí. Ozval se i prezident Ivan Gašparovič, který je na pracovní cestě ve Spojených státech. Vzkázal, že považuje dění v parlamentu za výsměch do tváře občanů.

Po návratu bude prezident žádat od premiéra Dzurindy a šéfa sněmovny vysvětlení. Řekl také, že Slováci by si měli před volbami rozmyslet, komu umožní, aby stát vedl. Předčasné volby považuje Gašparovič za jediné a spravedlivé řešení situace.

Pravice ztratila jistou parlamentní většinu již v roce 2003, kdy SDKU i Alianci nového občana opustilo několik poslanců. Následovaly i odchody zákonodárců z opozičních stran a ve sněmovně se vytvořila velká skupina nezařazených.

Koalici se ještě před pár měsíci dařilo s podporou několika nezávislých udržet v parlamentu převahu. Nedávného rozpadu ANO a jejího odchodu z vládního tábora pak opozice a část nezávislých využila k obstrukci.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme