Slovenské listy o vládní krizi

Slovenské noviny se na předních stránkách věnují krizi slovenské vlády. Křesťansko-demokratické hnutí oznámilo, že jeho ministři odejdou z vlády Mikuláše Dzurindy. Sporným bodem je návrh smlouvy s Vatikánem o výhradě svědomí, jejíž schválení Křesťansko-demokratické hnutí prosazovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Zřejmě klíčovou otázkou nejbližších dní bude otázka termínu parlamentních voleb, domnívá se slovenský deník SME. Motivace politiků mohou být různé. Při rozhodnutí nepředložit vatikánskou slouvu o výhradě svědomí k projednání vládě se premiér ve skutečnosti rozhodl pro volby.

Nemá proč s nimi čekat až do září. Důvodem může být úvaha, že "černý Petr" rozpadu koalice bude připsán právě "ultimativnímu" Křesťansko-demokratickému hnutí. Dzurinda tak bude sbírat všechny váhající a liberálně smýšlící voliče, píše deník.

Levicový francouzský deník Libération se věnuje dnešním parlamentním a prezidentským volbám na Haiti. Hlavním problémem v této zemi je problém prázdného žaludku, cituje deník v úvodu článku slova experta na lidská práva. Toto tvrzení vysvětluje, píše dále Libération, proč nejchudší stát amerického kontinentu a jeden z nejchudších států na světě dnes volí v ovzduší, ve kterém se mísí nejistota, chudoba a nebezpečí.

Haiti, které bylo po desetiletí devastováno diktaurou Duvalierů a pak autoritativním a zkorumpovaným režimem Jeana-Bertranda Aristida, doufá, že se mu podaří nálezt alespoň zdánlivou stabilitu. Volby mají za cíl ukončit dvouleté období dočasných vlád, které byly podporovány 9500 příslušníků modrých přileb z mise OSN pro stabilizaci Haiti. Uvádí dnešní vydání deníku Libaration.

Za velkého zájmu médiií se včera ve francouzském městě Amiens odehrála tisková konference s Isabelle Dinoireovou , které tým francouzských chirurgů, jako prvnímu člověku na světě, transplantoval tvář. V listu The Independent se o této unikátní operaci píše.

Jak vypadá člověk, když má cizí nos, rty a bradu přišité na svém obličeji ? Docela normálně. Paní Dinoireová sice mluvila nezřetelně, její ústa byla jaksi zmrzlá a pootevřená, jako by byla pod vlivem lokální zubařské anestezie. Okolo oválu transplantované kůže byly vidět slabé jizvy. Na druhou stranu byste ji ale jistě přešli na ulici bez povšimnutí. Je to štíhlá, pohledná žena s tmavě blonďatými vlasy. Může docela dobře vyslovovat a usmát se, alespoň zčásti.

Ovšem na typicky "hollywoodskou" otázku jednoho amerického novináře směřující k vedoucímu lékařského týmu, zda nyní po takovém úspěchu bude možné, aby si zločinci nechali transplantovat tvář a změnili tak svou identitu, plastický chirurg odpověděl: "Ano. Je to možné, ale pacient nebude vypadat jako dárce. O tom, jaké budou vaše rysy rozhoduje kostní struktura. A navíc nevím, zda by nějaký chirurg byl ochoten takovou operaci provést. Alespoň tady ve Francii ne.", uzavírá svůj článek britský The Independent.

Srbský deník Politika otevírá své dnešní vydání titulkem "Miloševič ztratil Kosovo". Hlavní článek rozebírá veřejná vyjádření amerických a britských diplomatů, kteří se domnívají, že provincie bude ještě letos nezávislá. Srbské noviny v Bělehradě četl tamní spolupracovník Radiožurnálu Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: TISK

Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme