Slovenské město Zlaté Moravce má hodně společného s Varnsdorfem

Severočeský Varnsdorf má kolem 16 tisíc obyvatel a slovenské město Zlaté Moravce jen o něco málo míň. Není to ale zdaleka jediná podobnost. Zlaté Moravce se na Silvestra staly svědkem hromadné bitky desítek Romů a zástupců většinové společnosti. Událost upoutala velkou pozornost a napětí mezi oběma skupinami obyvatel roste. Podobné střety můžou vypuknout na mnoha místech Slovenska. Zdaleka přitom nejde jen o takzvaný Divoký východ s romskými osadami. Zlaté Moravce leží hodinu cesty od Bratislavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace a pochod za odvolání vedení města Varnsdorf.

Demonstrace a pochod za odvolání vedení města Varnsdorf. | Foto: Filip Jandourek

Na náměstí ve Zlatých Moravcích jsou zabíjačkové hody. Zdánlivě normální kulisa maloměsta. Jenže půlka z návštěvníků zabíjačky jsou policisté v civilu. V městském parku totiž za pár hodin začne protestní mítink krajní pravice. Extremisty přitáhnul incident ze silvestrovské noci.

„Poprali se tady Romové s bílými. Ale proč, to já nevím,“ říká Zuzana. Jan houpe miminko v kočárku. Jak se mu žije ve Zlatých Moravcích? „Pracuji v Rakousku, takže dobře,“ směje se. Zuzana s Jánem ví o hromadné bitce ze Silvestra asi tolik co já, tedy že se to mohlo stát buď tak, anebo taky úplně jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Zlatých Moravcích natáčel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Podle jedné verze napadla skupina Romů několik neromských párů na ulici. Podle jiné verze naopak útok vyprovokovali skinheadi, které vyhecoval svým útočně laděným novoročním projevem primátor města Peter Lednár.

„V žádném případě nejsem rasista. To je pravidelně, že si mladí dají někde do držky. Státní policisté udělali chybu, že neidentifikovali, kdo je kdo. Tam podle mě stačilo dvakrát střelit do vzduchu, položit celou bandu, která se tam mlátila na zem, identifikovat je a na druhý den je předvolat,“ říká Lednár.

Romové dočasně odešli

Primátor je otevřený a mluví o komplikovaném vztahu k Romům dost upřímně. Jedeme se podívat k bytovkám, kde žijí romské rodiny, a kterým se většina obyvatel města obloukem vyhýbá. „Do výšky oken je to plné svinčíku. Oni nenosí smetí do kontejnerů, ale nosí to pod sebe, do sklepů,“ popisuje primátor.

Bytovky jsou teď prázdné. Místní Romové z města přechodně utekli k příbuzným. Báli se, že je extremisté přijdou zlynčovat. Nakonec se ale přece jen jedny dveře otevřou. Starší Romka pospíchá z jednoho domu do druhého. Říká, že všichni Romové jsou pryč.

„Protože se říká, že skini mají přijít a mají pozabíjet děti i nás. Doteď byl pokoj, nic se nedělo. S nikým jsme neměli žádné problémy,“ říká Romka. Mezitím už se v parku scházejí příznivci krajní pravice. Oficiálně přijeli podpořit všechny slušné lidi ve Zlatých Moravcích. Kromě holohlavých mladíků v černých bundách se přišli podívat i obyčejní lidé z města.

„Když mluvíme o asociálních parazitech nebo o cikánských parazitech, nikdy nemáme na mysli slušné cikány, kteří se snaží pracovat.“ Na pódiu se střídá řečník za řečníkem. Radikálové nejdřív pojmenovávají problém - cikáni. Pak přichází pár rasistických vtípků a zábava se rozjíždí i přes zimu zalézající za nehty. Slabší chvilka přichází ve chvíli, kdy by člověk logicky očekával nějaký návrh řešení.

Umělá romská osada

Extremisté řešení nemají, pouze vybízejí přítomné, aby jim v březnu ve volbách dali svůj hlas. Shromáždění se po víc než hodině rozchází. Dojmy jsou smíšené. „Poslouchala jsem to a udělám si názor sama,“ říká starší žena. „Častější podobné mítinky a o cikány máme postaráno. Teď se zdekovali, odešli pryč, odstěhovali se. Máme tu pokoj, v pohodě se člověk pohybuje. Možná podobné mítinky nějak pomůžou,“ doplňuje mladá žena.

Primátor Lednár ale řešení má. Pro část problémových romských rodin chce postavit jakousi umělou romskou osadu, sociální byty, kam se Romové přestěhují, mimo centrum města. Hotovo by prý mohlo být už příští rok. Změnit se ale podle něj musí i zákony a hlavně policejní pravomoci.

„Je potřeba, aby se všichni lidi chovali vůči sobě slušně a tolerantně. Ne, že jeden může dělat nepořádek a bordel. A obracet se k tomu, jako že nic nevidím, ne, já vidím všechno na konec,“ uzavírá Lednár.

Je to osm let, co Romové v chudých regionech Slovenska rabovali obchody. Tehdy zasahovala armáda. Dnes pod dekou zdánlivého klidu občas vypukne lokální problém, jako ve Zlatých Moravcích. Slovenští Romové sami sebe označují za tikající sociální bombu. Na jaký čas je nařízená, nikdo neví.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme