Slovenské nemocnice ruší operace, příští týden vyprší hromadné výpovědi lékařů

Za týden by na Slovensku mohlo částečně zkolabovat zdravotnictví. Pokud se vláda nedohodne s nespokojenými lékaři, kteří podali hromadné výpovědi, opustí slovenské nemocnice asi třetina doktorů, tedy něco přes dva tisíce. Výpovědní lhůta vyprší 30. listopadu. Dnes by měl lékařské odboráře přijmout prezident Ivan Gašparovič i premiérka Iveta Radičová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Slovenští lékaři se netají tím, že je inspiroval český loňský protest Děkujeme, odcházíme. Zformulovali čtyři základní požadavky. Žádají dofinancování systému zdravotnictví, dodržování personálních normativů, zastavení transformace nemocnic na akciové společnosti a zvýšení platů pro lékaře.

Lékaři zdůrazňují, že jim nejde v první řadě o peníze pro sebe, a že výpovědi stáhnou jen pokud vláda splní současně všechny čtyři požadavky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve slovenském zdravotnictví přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Dohoda obou stran však vázne hlavně na platech. Ministr nabídnul plošné zvýšení platů lékařům o 300 eur. Ti to ale odmítají s tím, že jde o populismus, že jim to nezvýší základní mzdu, a že naopak přijdou o osobní ohodnocení. Lékaři navrhují výpočet svých platů do budoucna podle koeficientu, kdy nejzkušenější lékaři budou brát až trojnásobek průměrné mzdy.

Situace je o to složitější, že ministr se kterým teď lékaři jednají, nemůže garantovat nic dlouhodobého. Za čtyři měsíce totiž budou na Slovensku předčasné volby a ve funkci ho nahradí někdo jiný.

Krizové plány

Některé nemocnice už teď přijímají jenom akutní případy, odložily plánované operace, posílají pacienty domů, pokud je to možné. Kvůli výpovědím lékařů se budou přesouvat i ženy které čekají na porod, třeba ze západního Slovenska by mohly jezdit i do porodnic na Moravu. Některé nemocnice chtějí slučovat oddělení, jiné avizují, že budou fungovat v jakémsi prázdninovém režimu.

To všechno v případě, že se lékaři s vládou nedohodnou. Zbývá už jenom týden, a jak v Dopoledním Radiožurnálu uvedl bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger, do včerejška nic nenasvědčovalo dohodě.

Slovenské lékařské odbory nikdy takhle drsnou protestní akci nezorganizovaly, měly pověst spíše slabých vyjednavačů. Teď chtějí dokázat, že to není pravda.

Dnes by měl odboráře přijmout prezident Ivan Gašparovič i premiérka Iveta Radičová.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme