Slovenské nemocnice volají o pomoc, ochromil je protest lékařů

Protest stovek lékařů stále ochromuje desítky slovenských nemocnic. Doktoři požadují lepší pracovní podmínky a výrazné zvýšení platů. Řada lékařů ignoruje vládou vyhlášený nouzový stav a místo pracovní povinnosti jsou na neschopence. Všechna zdravotnická zařízení zajišťují alespoň akutní péči, s tou další ale mají problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trnavská nemocnice | Foto: Vojtěch Berger

Velké potíže mají například v největší slovenské nemocnici v Bratislavě, problémy hlásí také nemocnice v Trnavě, Žilině a v Trenčíně. V Žilině je situace ještě horší než včera. Týká se to hlavně oddělení chirurgie, kam nastoupilo do práce ještě méně lékařů než ve čtvrtek. Tamní primář dnes situaci shrnul slovem „chaos" a dodal, že pokud protest brzo neskončí, nemůže už garantovat žádnou zdravotní péči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor slovenského deníku SME Ján Krempaský v poledních Ozvěnách dne

Ukázalo se, že ani nouzový stav nedokáže spolehlivě přinutit lékaře po výpovědích k nástupu do práce. Některým doktorům se vůbec nedaří doručit povolávací příkaz. Už včera se proto v některých nemocnicích přestalo operovat, výjimkou byly ty nejakutnější zákroky.

Slovensko poslalo prosebný dopis do všech sousedních zemí. Česká vláda rychle zareagovala a odsouhlasila vyslání třiceti vojenských lékařů. Rakousko a Maďarsko nabídly ošetřit slovenské pacienty ve svých příhraničních nemocnicích. Zatím ale této možnosti nikdo nevyužil.

Veřejnost lékaře nepodporuje

Odboráři neustále opakují, že se chtějí s vládou dohodnout. Včerejší jednání v parlamentu ale žádný výsledek nepřineslo. Dnes podle informací slovenské agentury TASR vláda celý den jedná s odboráři na tajných neoficiálních rozhovorech. Dohoda mezi oběma stranami zatím vždycky zkrachovala na otázce platů. Vláda nabídla navýšení o 300 eur od příštího roku, lékaři to ale odmítli a ztrácejí sympatie slovenské veřejnosti.

Podle redaktora slovenského deníku SME Jána Krempaského nastal zlom ve vnímání protestu veřejností právě po odmítnutí této nabídky.

ČTĚTE TAKÉ: Česká vláda vysílá vojenské lékaře do slovenských nemocnic

„Slovenským občanům vadí hlavně to, že mnoho seniorů nemá důchod ani těch 300 eur. A tady pak někdo odmítne 300 eur navíc k platu, který na Slovensku není nízký,“ řekl Krempaský.

Podle předsedy slovenského Lékařského odborového svazu Mariána Kollára stojí za odlivem přízně veřejnosti obrovská a drahá státní kampaň. Veřejnost je prý dezinformovaná a lékaři nejsou schopni této propagandě čelit.

Igor Maňour, Vojtěch Berger, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme