Slovenské nemocnice volají o pomoc, ochromil je protest lékařů
Protest stovek lékařů stále ochromuje desítky slovenských nemocnic. Doktoři požadují lepší pracovní podmínky a výrazné zvýšení platů. Řada lékařů ignoruje vládou vyhlášený nouzový stav a místo pracovní povinnosti jsou na neschopence. Všechna zdravotnická zařízení zajišťují alespoň akutní péči, s tou další ale mají problémy.
Velké potíže mají například v největší slovenské nemocnici v Bratislavě, problémy hlásí také nemocnice v Trnavě, Žilině a v Trenčíně. V Žilině je situace ještě horší než včera. Týká se to hlavně oddělení chirurgie, kam nastoupilo do práce ještě méně lékařů než ve čtvrtek. Tamní primář dnes situaci shrnul slovem „chaos" a dodal, že pokud protest brzo neskončí, nemůže už garantovat žádnou zdravotní péči.
Ukázalo se, že ani nouzový stav nedokáže spolehlivě přinutit lékaře po výpovědích k nástupu do práce. Některým doktorům se vůbec nedaří doručit povolávací příkaz. Už včera se proto v některých nemocnicích přestalo operovat, výjimkou byly ty nejakutnější zákroky.
Slovensko poslalo prosebný dopis do všech sousedních zemí. Česká vláda rychle zareagovala a odsouhlasila vyslání třiceti vojenských lékařů. Rakousko a Maďarsko nabídly ošetřit slovenské pacienty ve svých příhraničních nemocnicích. Zatím ale této možnosti nikdo nevyužil.
Veřejnost lékaře nepodporuje
Odboráři neustále opakují, že se chtějí s vládou dohodnout. Včerejší jednání v parlamentu ale žádný výsledek nepřineslo. Dnes podle informací slovenské agentury TASR vláda celý den jedná s odboráři na tajných neoficiálních rozhovorech. Dohoda mezi oběma stranami zatím vždycky zkrachovala na otázce platů. Vláda nabídla navýšení o 300 eur od příštího roku, lékaři to ale odmítli a ztrácejí sympatie slovenské veřejnosti.
Podle redaktora slovenského deníku SME Jána Krempaského nastal zlom ve vnímání protestu veřejností právě po odmítnutí této nabídky.
ČTĚTE TAKÉ: Česká vláda vysílá vojenské lékaře do slovenských nemocnic
„Slovenským občanům vadí hlavně to, že mnoho seniorů nemá důchod ani těch 300 eur. A tady pak někdo odmítne 300 eur navíc k platu, který na Slovensku není nízký,“ řekl Krempaský.
Podle předsedy slovenského Lékařského odborového svazu Mariána Kollára stojí za odlivem přízně veřejnosti obrovská a drahá státní kampaň. Veřejnost je prý dezinformovaná a lékaři nejsou schopni této propagandě čelit.