Slovenské noviny o uvěznění Karla Hoffmanna

Zahraniční listy se dnes věnují uvěznění bývalého komunistického prominenta Karla Hoffmanna, demonstracím v Německu a také nejnovějšímu hitu na izraelské módní scéně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nejprve k sousedům: všechny slovenské deníky zaznamenaly uvěznění Karla Hoffmana. Připomínají také, že na Slovensku nebyl nepodmíněně odsouzen ani jeden vysoký představitel komunistického režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

listovala zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová:

A teď k západním sousedům: Německý tisk se věnuje včerejším demonstracím proti sociální reformě sociálně-demokratické vlády. Některé listy je přirovnávají k protestům, které před patnácti lety v tehdejší Německé demokratické republice předcházely pádu komunistického režimu. List Berliner Zeitung uvádí, že úředníci, kteří takové srovnání odmítají, neberou ohled na agresivitu občanů, která podle listu pramení z pocitu zklamání.

Jihoněmecký Süddeutsche Zeitung je ovšem toho názoru, že demonstrace nemají se současnými problémy země takřka nic společného. Podle něj nový zákon zlepší situaci téměř milionu lidí, kteří žijí ve velmi skrovných podmínkách. Jak list dodává, pokud úřady demonstrantům zaručí, že se nikdo nedotkne jejich zahrádek, ani úspor pro děti, zkrátka, že jejich skromný majetek nedojde újmy, přičemž dál budou moci požívat výhod placených z daní, hysterické protestní akce záhy pominou.

Japonci mají docela jiné starosti. Komentátor deník Asahi děkuje osudu, že při včerejší havárii jaderné elektrárny u~města Mihamy neuniklo radioaktivní záření. To však nepomohlo čtyřem lidem, kteří při neštěstí přišli o život - byla to zatím největší tragédie v historii japonské jaderné energetiky.

Pracovníci elektrárny v půl čtvrté odpoledne připravovali zařízení na pravidelnou kontrolu reaktoru, když je zasáhl proud páry o teplotě 142 stupňů unikajícího z~prasklého chladícího potrubí reaktoru konstruovaného na 826 tisíc kilowatt. Poranění zaměstnanci utrpěli těžké popáleniny.

Policie v prefektuře Fukui nyní vyšetřuje podezření, že smrtící katastrofu zavinila profesionální nedbalost. Zatím se pouze ví, že proud páry z chladicího systému nebyl radioaktivní, takže nebylo třeba evakuovat okolí jaderného reaktoru, který začal pracovat v prosinci roku 1976. Za poslední čtyři roky v něm došlo ke dvěma únikům radioaktivní vody.

Na Masarykově náměstí v izraelském Tel Avivu se to stává docela často. Do butiku Shine vejde žena, která se rozhlíží po šatech, jaké u četných jiných návrhářů určitě nenajde. Její zrak padne na úbor z jemného hedvábí, který nese značku Rose Abulafia. Dáma vzrušeně vstoupí do zkušební kabiny, nelituje úsilí, aby se vpravila do pěkných šatů a jde se podívat do zrcadla.

Tam samozřejmě uvidí lež, ale ne tu, jakou si představovala. Dlouhé přímé linie porušily bujné křivky jejího těla, kterému najednou dominuje okrouhlé bříško. Uvolněná elegance jemného hedvábí na zralé ženské postavě nelítostně zmizela. Šaty se rychle vrací na ramínko a ženě zůstane je lehké zklamání. Na módní scéně se v reportáži izraelského deníku Haarec náhle objevil Popelčin skleněný střevíček, který čeká na tu jedinou, které padne úplně přesně.

Kdo to asi bude? Snad jedině Vered Elromová, návrhářka, která jako mnoho jejích nadaných kolegyň bezděčně vytváří dlouhé, štíhlé a dokonalé šaty proto, aby si je mohla nakonec obléci jen ona sama.

Vít Pohanka, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme