Slovenské protestní hnutí 99 procent stojí před branami parlamentu

V předčasných parlamentních volbách bude 10. března na Slovensku kandidovat i jedno nové hnutí. Říká si "99 procent", ale jejich volební výsledek bude nejspíš podstatně nižší. To ovšem neznamená, že by měli malé ambice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský parlament | Zdroj: Reuters

Hnutí "99 procent" existuje sotva pár měsíců a nejlépe ho vystihuje slogan "proti všem". Sází na to, že Slováci budou tak znechucení korupční kauzou Gorila, že vsadí na neznámou a nejistou politickou kometu.

Na komerčních slovenských televizích už několik týdnů mezi reklamami na jogurty, bankovní produkty a mobilní operátory běží taky politické spoty. 99 procent ukazuje, že má hodně peněz. A taky, že se nebojí balancovat na hraně zákona, který politickou reklamu povoluje až tři týdny před volbami.

„Každý večer můžete v televizi vidět spoty 99 procent a pak je přirozené, že část lidí, kteří jsou rozzlobení současnou politikou, hledá alternativní stranu,“ říká analytik bratislavské agentury Focus Martin Slosiarik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzestup hnutí 99 procent zaujal zpravodaje ČRo na Slovensku Vojtěcha Bergera

Slovenské hnutí 99 procent se otevřeně inspiruje celosvětovými protesty na bázi hnutí Okupujte Wall Street. Společná je i myšlenka, že 99 procent nespravedlivě ovládaných lidí musí povstat proti 1 procentu bohatých a mocných.

I když jeden ze známých stereotypů o slovenské povaze tvrdí, že by se na slovenských zádech dalo dříví štípat, je zřejmé, že lidí nespokojených se současnou situací na Slovensku přibývá.

Za vzestup obliby může Gorila

Minulý týden se v Bratislavě demonstrovalo proti korupční kauze Gorila, tedy údajného propojení mezi politiky a finanční skupinou Penta. Demonstrace se mají dál rozšiřovat. Sociolog Martin Slosiarik vidí mezi rychlokvašným hnutím a kauzou Gorila určitou souvislost.

„Hnutí vzniklo ještě před samotnou kauzou Gorila, ale my se můžeme jen dohadovat, do jaké míry to byla připravená akce a do jaké míry to byla náhoda. Já se spíš přikláním k tomu, že šlo o připravenou akci. K vzestupu preferencí hnutí 99 procent by nemohlo dojít bez kauzy Gorila,“ myslí si Slosiarik.

To už ale běžný volič neřeší. Výzva vyměnit staré, okoukané, a jak ukazuje kauza Gorila taky zkorumpované politiky, může zabrat. Většina kandidátů 99 procent je veřejně neznámých. V programu slibují zlepšit všechno od platů učitelů, přes výstavbu dálnic až po podporu kultury. Už od pohledu podezřelý zajíc v pytli. Jenže pro spoustu otrávených slovenských voličů možná lákavá nabídka.

Igor Maňour, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme