Slovenské referendum je neplatné. Přišlo málo voličů.

Nezájem voličů poznamenal referendum na Slovensku. Občané rozhodovali o šesti otázkách, včetně zúžení poslanecké imunity nebo zrušení koncesionářských poplatků. Kvůli malé účasti tak referendum nebude platit, přislo totiž jen 23 procent voličů. Aby byl výsledek platný, musela by hlasovat víc než polovina lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská premiérka Iveta Radičová hlasuje v referendu

Slovenská premiérka Iveta Radičová hlasuje v referendu | Zdroj: ČTK

Na romském sídlišti Luník IX. v Košicích přišlo k referendu sotva dvacet lidí, přitom tam žije celkem přes tři tisíce oprávněných voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slovenském referendu hovoří redaktor Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Podobnou statistiku hlásily okrskové komise i z většiny vesnic po celém Slovensku. Šéf parlamentu Richard Sulík, který referendum se svou stranou SaS inicioval, si i přesto myslí, že referendum splnilo svůj účel, protože vyvolalo veřejnou diskusi o důležitých otázkách.

Opozice ale Sulíkovi předhazuje, že se chtěl referendem jenom zviditelnit a zbytečně utratil 7 milionů eur za organizaci hlasování.

Richard Sulík se k nízké účasti vyjadřovat nechtěl. Za fiasko by ale považoval, kdyby se referenda nezúčastnilo ani 400 tisíc lidí. Tedy méně než kolik svým podpisem na petičním archu pomohlo referendum vyvolat.

Z neoficiálních konečných výsledků, které na svých internetových stránkách zveřejnil slovenský statistický úřad, vyplývá, že hlasovat přišlo přibližně 23 procent oprávněných voličů. K tomu, aby bylo referendum platné, byla potřebná nadpoloviční účast. Oficiální výsledky má ústřední volební komise zveřejnit dnes odpoledne.

Vojtěch Berger, David Hartmann, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme