Slovenské regionální volby proběhly za mizivé účasti voličů

Slováci volili své zástupce v regionálních parlamentech. Většinu předsedů vyšších územních celků, takzvaných županů, si ale definitivně vyberou až v druhém kole desátého prosince. Hlasování podle očekávání provázela nízká účast voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regionální volby na Slovensku | Foto: ČTK

Účast ve volbách nepříjemně překvapila i největší pesimisty. Většinou nepřekročila patnáctiprocentní hranici. Vyšší zájem voličů však zaznamenaly pouze obce s velmi malým počtem obyvatel.

Ačkoliv nízkou účast předvídaly už průzkumy, politici věřili, že občané nakonec k urnám půjdou. Během dne je k tomu vyzývali i nejvyšší ústavní činitelé.

Regionální volby komplikovalo na mnoha místech také nepříznivé počasí. Na většině území během celého dne sněžilo nebo pršelo. Jak přiznala Ústřední volební komise, husté sněžení oddálí zřejmě i zveřejnění definitivních výsledků.

Konečné výsledky by měly být známé nejpozději dnes v poledne. Většina analytiků si myslí, že voliči svou neúčastí u voleb dali najevo své znechucení politikou.

Stejného názoru je i prezident Ivan Gašparovič. Jedním z hlavních důvodů, proč občané volby ignorují, je podle něj znechucení velkou politikou. "Vzdát se toho, abychom si zvolili ty správné lidi, není správné. I když chápu, že slovenský volič je doslova otrávený ze zamlžené stranické politiky, která se neadaptuje do potřeb, které občan od straníků žádá," prohlásil Gašparovič.

I při nízké volební účasti se volby neobešly bez problémů. Ústřední volební komise dostala dva závažnější podněty. Jedním je včerejší účast premiéra Dzurindy v diskusní relaci Slovenského rozhlasu.

Druhá stížnost přišla z východního Slovenska. Ukázalo se, že někteří kandidáti ještě v den voleb rozdávali Romům dárky včetně alkoholu a s přesně naučenými čísly je pak dopravovali do volebních místností.

O místa 412 poslanců regionálních parlamentů se ucházelo 2828 kandidátů. Na funkce předsedů osmi samosprávných krajů kandidovalo 62 zájemců.

Renata Havranová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme