Kanada 4:1 Česko

Slovenské vlaky už vozí zadarmo děti, studenty a seniory

Miliony Slováků jezdí od dnešního dne na železnici zadarmo. Začalo totiž platit nařízení slovenské vlády určené pro mladé lidi a seniory. Kabinet Roberta Fica od toho očekává, že ve vlacích přibude více cestujících. Opozice rozhodnutí kritizuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaky, železnice, železniční doprava (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nárok na bezplatné cestování vlakem v rámci Slovenska mají děti do patnácti let, studenti denního studia a důchodci. To znamená, že ze změny bude profitovat téměř polovina obyvatel Slovenska.

Zájemci se musí zaregistrovat u Slovenských drah, dostanou speciální průkaz a s ním si pak před každou cestou vyzvednou bezplatnou jízdenku v pokladně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinkách na slovenské železnici mluvil zpravodaj Petr Vavrouška

Na nádražích byl v systému první den trochu chaos, lidé si totiž zapomínali u pokladen vyzvednout lístky zdarma. To je ale důležité kvůli tomu, že ve vlacích je počet bezplatných míst omezený.

Na to upozornila i mluvčí Slovenských drah: „Může se stát, že kapacitně bude už vlak naplněný," řekla.

Vybrané skupiny obyvatel mohou jezdit zdarma ve vlacích 2. třídy na trasách, které dotuje stát. Bezplatné cestování se netýká vlaků InterCity.

Opozice považuje revoluční změnu na železnici za populistické gesto Ficovy vlády.

Výhoda platí pro všechny občany zemí Evropské unie, pokud spadají do vybraných kategorií.

Změnu kritizuje opozice

Slovenská vláda tvrdí, že jí toto vstřícné gesto vůči cestujícím bude stát zhruba 13 milionů eur ročně.

Opozice však považuje tuto revoluční změnu za populistické gesto. Tvrdí, že cestování zdarma zaplatí všichni Slováci na daních, ale využívat ho budou jen vybrané skupiny obyvatel.

„Vláda nemá všechny peníze, má jen peníze všech daňových poplatníků,“ kritizoval opatření jeden z opozičních politiků. „Takovéto něco považuji ve skutečnosti za velmi neadekvátní druh populismu,“ dodal druhý.

O cestování zdarma je ale zájem, k dnešní 14. hodině se zaregistrovalo přes 200 tisíc Slováků.

Petr Vavrouška, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme