Slovenské volby: Kolem povinné pětiprocentní hranice se pohybuje 6 stran

Slovensko čekají v sobotu předčasné volby, jejichž favoritem je opoziční strana Smer. Vítězství Ficovy strany je téměř jisté, otázkou však je, kdo ji v parlamentu doplní. Kolem povinné pětiprocentní hranice se pohybuje hned několik stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad a parlament v Bratislavě | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Denis Barthel

To, že strana Smer ve volbách zvítězí, je podle všeho jisté. Zda má Robert Fico jistý druhý premiérský mandát, záleží ale na několika okolnostech. Na tom, jak vysoká bude volební účast. Slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger v Ozvěnách dne v této souvislosti upozornil, že se očekává spíš nízká až historicky nízká, kolem 50 procent.

Záleží také na tom, kolik stran se nakonec do parlamentu dostane. V nejistém pásmu 4 až 7 procentních preferencí je celkem 6 stran. Žádná z nich nemá garanci, že se do parlamentu opravdu dostane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger v Ozvěnách dne.

Zpravodaj připomněl, že sám Fico to, že by mohl usednout do premiérského křesla, za úplně jisté nepovažuje. Předvolební finiš proto stále nevypouští.

„Na každém mítinku ještě opravdu šturmuje svoje voliče, aby třeba jako v parlamentních volbách v roce 2010 nezůstali doma, aby šli Smer podpořit v co největší míře,“ dodal.

Ficův Smer může ve volbách pokořit 20letý rekord HZDS

Číst článek

Očekává se, že do parlamentních voleb zasáhne také kauza Gorila. Nicméně, jak zpravodaj upozornil, nedá se říct, že by nové politické strany, které slibovaly, že změní slovenskou politiku po údajném korupčním skandálu, byl určující silou poslední fáze předvolební kampaně.

„Ty strany jsou dvě. Strana Obyčejní lidé, která je ale v posledních průzkumech pod 7 procenty preferencí a jejíž kandidátní listina se rozpadla ještě v průběhu předvolební kampaně. Tou druhou stranou je Hnutí 99 procent, které je ve skandálu kvůli údajnému falšování podpisů nutných pro registraci strany. Policie to nyní vyšetřuje,“ přiblížil.

„Nějakou roli ale tyto strany hrát budou. Navíc nějaké hlasy jim asi ještě přibudou. Třicet procent voličů se ještě nerozhodlo, koho bude volit. Takže výsledek voleb je těžko předvídatelný. Až na vítěze, kterým je jednoznačně Smer,“ dodal slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme