Slovenské volby provází nízká účast, zřejmě se uplatní preferenční hlasy

Slováci dnes v předčasných volbách vybírají nové poslance. Volit můžou až 4 miliony oprávněných voličů, ale účast zřejmě bude velmi nízká – podle průzkumů jich přijde zhruba polovina. Korupční kauza Gorila i další skandály poznamenaly preference některých stran a lidé na Slovensku nečekají od předčasných voleb výraznou změnu k lepšímu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský volič v bratislavské volební místnosti | Zdroj: Reuters

Extrémně nízká volební účast by mohla ještě více zvýraznit už tak jasné vítězství strany SMER někdejšího premiéra Roberta Fica.

O vstup do parlamentu bojuje celkem šest menších stran a také na jejich výsledku závisí, jestli SMER bude nebo nebude mít nadpoloviční většinu křesel v novém parlamentu. Úspěch SMERu totiž ovlivní také počet propadlých hlasů.

Navíc 30 procent voličů nebylo před volbami rozhodnuto, komu dají svůj hlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dosavadním průběhu voleb na Slovensku telefonoval zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Na Slovensku neplatí moratorium na volební kampaň, a tak v televizích ještě dnes běží spoty politických stran.

Očekává se, že velkou roli v těchto volbách sehrají preferenční hlasy, každý slovenský volič disponuje čtyřmi. Nedávné skandály politiků zřejmě vynesou do parlamentních křesel nové tváře.

Někteří politici dokonce s preferenčními hlasy spojili svoji budoucnost. Například šéf liberální strany Svoboda a solidarita Richard Sulík slíbil, že když se jeho strana dostane do parlamentu, ale on nedostane nejvyšší počet hlasů, složí poslanecký mandát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger hovořil s voliči u jedné volební místnosti

V uplynulých dnech se objevily informace, že volby možná naruší aktivisté, kteří chtějí ve volebních místnostech rozhazovat stranické letáky nebo blokovat místa za volební plentou. Ústřední volební komise ale zatím žádné obstrukce nezaznamenala a volby pokračují bez problémů.

Oficiální volební výsledky budou známy zítra kolem poledne, od půlnoci však budou Slovenský statistický úřad na svých webových stránkách a televize ve svých volebních studiích zveřejňovat dílčí výsledky.

Slováci vybírají nový parlament. Čeká se historicky nejnižší volební účast

Číst článek

Nejsledovanější komerční televize přitom bude mít kuriózního hosta – první odhady volebních výsledků bude komentovat premiérka Iveta Radičová jako profesorka sociologie.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme