Slovenské volby skončily porážkou vládní pravice

Komunální volby na Slovensku skončily porážkou vládní pravice. Pozici primátora získala pouze v jednom z osmi krajských měst. V čele hlavního města usedne nezávislý kandidát, bývalý starosta Petržalky Milan Ftáčnik.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí bratislavský primátor Milan Ftáčnik

Budoucí bratislavský primátor Milan Ftáčnik | Zdroj: ČTK

Kromě Banské Bystrice si vládní pravicové strany nepřipsaly žádný úspěch v krajských městech. Největší zklamání přinesla pravici prohra v Bratislavě, kde neuspěla bývalá herečka, diplomatka a současná poslankyně Magda Vašáryová. Bratislavu povede Milan Ftáčnik, který kandidoval jako nezávislý, ale s podporou strany SMER bývalého premiéra Roberta Fica.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách na Slovensku s komentátorem deníku SME Peterem Morvayem

„Jako nezávislý vystupoval z taktických důvodů. Jednak proto, že na Slovensku se projevuje trend znechucení voličů politickými stranami, a také, aby měl ve spíše pravicové Bratislavě šanci,“ myslí si komentátor slovenského deníku Sme Peter Morvay.

Komentátor deníku však hodnotí Ftáčnika pozitivně. „Jako starosta bratislavské čtvrti Petržalka se však Ftáčnik projevil jako člověk schopný spolupracovat s každým, takže by mohl i s pravicovým zastupitelstvem.“

Levicová revoluce v Bratislavě se ale nekoná. Primátor bude muset najít společnou řeč s městským zastupitelstvem, které je téměř stoprocentně pravicové.

Volby doprovázel pouze jediný, tradiční problém. Na několika místech na východním Slovensku se objevilo podezření z kupování hlasů romských voličů. Do volebních místností je měla organizovaně svážet auta a za každý hlas měli romové údajně dostat peníze, nebo jídlo.

Podle Morvaye budou mít výsledky komunálních voleb vliv i na vládu. „Pro vládní koalici jsou varováním, že dopadne velice špatně, pokud se nedokáže spojit a vystupovat jednotněji. Může to však posílit i snahu hlavní vládní strany SDKÚ dohodu se SMERem na způsob budoucí velké koalice,“ říká.

K urnám přišla téměř polovina voličů. Výsledek hlasování by dnes měla potvrdit slovenská Ústřední volební komise.

Vojtěch Berger, Michaela Vydrová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme