Slovenské volby vyhrál podle předběžných odhadů favorizovaný SMER

Předčasné volby na Slovensku podle prvních odhadů vyhrála favorizovaná strana SMER – sociální demokracie někdejšího premiéra Roberta Fica, ukazují to průzkumy provedené před volebními místnostmi. Většinu v parlamentu ale levicová strana zřejmě těsně nezíská. Fico ve volebním štábu SMERU předběžné výsledky příliš komentovat nechtěl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico | Zdroj: ČTK

Zatím jsou k dispozici dva průzkumy pořizované přímo u východů z volebních místností. Odhady se rozcházejí v počtu stran, které v parlamentních volbách uspěly, i v rozdělení jednotlivých křesel.

Ve 150členné sněmovně by podle jednoho z nich mělo dosud opozičnímu SMERu patřit asi 69 křesel, podle druhého dokonce polovina. Straně se podařilo získat zhruba čtyřicet procent hlasů. Více ukážou průběžné odhady výsledků Slovenského statistického úřadu.

„Tyto exit polls naznačují, že jsou stále živé dvě varianty. Jedna varianta je široká pravicová koalice ze všech stran a druhá varianta je velmi silná stabilní vláda dvou politických stran za účasti SMERU – sociální demokracie. O to náročnější budou konkrétní jednání. Ale musím říct, že u nás je spokojenost, protože cílem bylo získat víc než v roce 2010,“ řekl po oznámení prvních odhadů Fico.

Na druhém místě se umístili vládní křesťanští demokraté KDH s téměř deseti procenty hlasů. Do parlamentu se ale dostanou také čtyři nebo pět dalších stran – nová strana Obyčejní lidé, liberální Svoboda a Solidarita a vládní strana maďarské menšiny Most-Híd.

SDKÚ uspěla navzdory Gorile

Neuspělo nakonec kontroverzní hnutí 99 procent. Důležitou existenční zkoušku naopak zvládla SDKÚ Mikuláše Dzurindy, které před volbami padaly preference kvůli korupční kauze Gorila.

Dzurinda věří, že strana si svoje místo ve slovenské politice najde i po volbách: „Že budeme s nemenší vervou, i když budeme mít zřejmě méně poslanců, obhajovat a prosazovat hodnoty politiky a zájmy slovenské politiky, abychom udrželi eurozónu, abychom udrželi Evropskou unii a aby Slovensko bylo zemí, které bude nadále dohánět ty nejlepší v Evropě.“

K jednáním o koaliční vládě chce strana expremiéra Fica přizvat všechny konkurenty, kteří se dostanou do parlamentu. Někteří z nich ale předem spolupráci s levicovým SMERem vyloučili, například SDKÚ nebo Svoboda a spravedlnost.

„Pokud bychom brali jako reálné tyto odhady, které jsou po volbách, tak se ukazuje, že stačí dvě politické strany, aby sestavily vládu, dokonce budou atakovat ústavní většinu. Proto není potřebné uvažovat o nějaké široké koalici, kde by bylo 120 nebo 130 mandátů v parlamentě. Takováto koalice nemá význam,“ upřesnil Fico.

Pokud by se rozhodl pro koaliční vládu, v úvahu by přicházeli nejspíše buď křesťanští demokraté, nebo Most-Híd. Ani jedna spolupráci s Ficovým Směrem-SD zatím nevyloučila.

Volební místnosti se uzavřely v deset hodin večer. Dnešní volby ale provázela nízká účast, pravděpodobně ovlivněná korupční kauzou Gorila i dalšími skandály.

Vojtěch Berger, Radiožurnál, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme