Slovenské zdravotnictví ovládá korupce, ukázal nový průzkum

Neformální platby jsou nedílnou součástí slovenského zdravotnictví. Ukazuje to nový průzkum z Bratislavy. Podle něj se s nějakou formou korupčního chování lékaře setkalo 71 procent respondentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek, ilustrační foto

Úplatek, ilustrační foto | Foto: Svilen Milev

Slováci mají obecně zažitou představu, že k návštěvě doktora patří i nějaké to "všimné". I když nejde o peníze, ale třeba o květiny nebo sladkosti. V některých lékařských oborech se ale s obálkami počítá dopředu.

„Co se týká rozšířenosti neformálních plateb, dominovaly ve specializacích jako všeobecný lékař, chirurg, gynekolog, internista, ortoped, neurolog,“ řekl Roman Mužik z bratislavského Health Policy Institutu, který průzkum prováděl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenské zdravotnictví do značné míry ovládá korupce. Dokazuje to nový průzkum z Bratislavy. Podrobnosti v reportáži Vojtěcha Bergera

Neformální platby ještě automaticky neznamenají úplatky. Jsou to takové platby, ať už v penězích nebo v naturáliích, které neschválil žádný úřad. Slovenští pacienti je dávají lékařům běžně. Podle průzkumu si tak chtějí zajistit lepší a rychlejší zdravotní péči u kvalifikovaného odborníka.

„Je vysoká pravděpodobnost, že kvalita zdravotní péče bez neformální platby nebo s ní může být stejná. Spíš je to sociologický nebo kulturologický problém dávání takových plateb hlavně v postkomunistických zemích,“ dodal Mužík.

Třicetiletý Peter z Bratislavy Českému rozhlasu popsal svoji zkušenost. Při narození dcery dal porodníkovi v nemocnici preventivní úplatek:

„Já jsem měl poprvé v životě takovou zkušenost. Nevěděl jsem, jakým způsobem mu to mám dát. Ptal jsem se ho, jak a kdy se vyrovnáme. A on se na mě tak podíval a řekl: tady.“

Peter nechtěl projít stejně špatnou zkušenosti jako jiný jeho známý. Už si ale nevzpomíná, kolik doktorovi tehdy dal. Podle něj je to běžná praxe ve slovenských porodnicích.

„Co se týká toho, jak to na Slovensku chodí, nebo alespoň v mém okolí, tak můžu říct, že ze známých většina zaplatila,“ potvrdil Peter. V novém průzkumu Health Policy Institutu 19 procent oslovených Slováků přiznalo, že po nich lékař přímo požadoval úplatek.

Slovenské ordinace si ale účtují i jiné absurdní poplatky. Autoři průzkumu znají lékaře, který si účtuje roční paušál 250 eur za to, že pacientům poskytne kromě telefonu do ordinace i číslo na svůj osobní mobil. Nebo ordinaci, kde si za každé zaklepání účtují 2 eura.

Vojtěch Berger, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme