Slovenská prokuratura propustila z vazby aktivisty Greenpeace, kteří vylezli na důlní věž

Slovenská generální prokuratura nařídila propustit všech 12 aktivistů ekologické organizace Greenpeace včetně dvou Čechů z vazby, kterou na ně o uplynulém víkendu uvalil slovenský soud. Novinářům to v úterý řekl slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. Greenpeace rozhodnutí prokuratury vítá. Odpoledne se aktivisté dostali na svobodu. Ve vazbě byli za svůj protest proti těžbě uhlí na těžební věži dolu Nováky na středním Slovensku.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek ze zásahu v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Slovenská policie (ilustrační foto) | Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

„Důvody vazby neexistovaly již při podání návrhu,“ řekl Čižnár poté, co generální prokuratura spis v daném případu analyzovala. Dodal, že aktivisté jsou ve vazbě neprávem.

Slovenský soud poslal aktivisty z Greenpeace do vazby, jsou mezi nimi i dva Češi

Číst článek

Podle Čižnára nebyl šťastně kvalifikován ani trestný čin, ze kterého byli ekologové obviněni. Případ se tedy bude muset došetřit.

Uvalení vazby na ekology dříve kritizovala část slovenských politiků. Greenpeace zase tvrdil, že aktivisté nejsou zločinci, kteří by měli být stíhání vazebně.

„Jsme velmi rádi, že generální prokurátor uznal nesmyslnost zadržování aktivistů. Zdá se, že stále jsme zemí, ve které se za ochranu životního prostředí a zdraví lidí nebude nakládat s lidmi jako se zločinci,“ uvedla v reakci na Čižnárovo oznámení ředitelka slovenské pobočky Greenpeace Ivana Kohútková. Dodala, že věří ve zproštění obvinění aktivistů.

Tucet aktivistů podle slovenských médií odpoledne opustilo věznici v Ilavě na západě Slovenska, ve které si odpykávají tresty i odsouzení za nejzávažnější kriminální činy.

ČEZ jako akciovku zajímá jen výdělek, ale ochranu veřejných zájmů neřeší, kritizuje aktivista

Číst článek

Aktivisté během protestu na věži zmiňovaného dolu vyvěsili minulý týden transparent proti těžbě uhlí a upozornili na znečištění přírody a ohrožení zdraví lidí. Policie je obvinila z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což v případě prokázaní viny hrozí několikaleté vězení. Policie po protestu zadržela 15 lidí a 12 z nich následně obvinila. Kromě Slováků a Čechů jsou mezi nimi také Belgičané a Finové.

Provozovatelem dolu v Novákách je společnost Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Ta tvrdila, že ekologové protestem ohrozili více než 340 horníků, kteří v té době byli v podzemí.

HBP dodává hnědé uhlí i do tepelné elektrárny Nováky. Na těžbu uhlí pro energetické účely dostává dotace. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga v listopadu řekl, že Bratislava plánuje v roce 2023 ukončit poskytování zmiňovaných dotací, které platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme