‚Nesprávně citoval cizí texty.‘ Šéf slovenské sněmovny podle komise chyboval při psaní rigorózní práce

Šéf slovenské sněmovny Andrej Danko použil v rigorózní práci z roku 2000 nepřiměřeně cizích textů, aniž je správně citoval. Vyplývá to ze závěrů kontrolní komise Univerzity Mateje Bela v Banské Bystrici, která Dankovi udělila titul doktora práv. Danko, jenž čelí podezření z plagiátorství od podzimu, dříve práci obhajoval. Slovenské vysoké školy v současnosti nemohou odebrat absolventům titul. Umožnit jim to má novela vysokoškolského zákona.

Bratislava (Aktualizováno: 11:58 11. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Danko na fotografii ze srpna 2017. | Foto: Jozef Jakubco/SME | Zdroj: Profimedia

Spolu s Dankovou prací komise Univerzita Mateje Bela (UMB) prozkoumala i prakticky totožnou práci právníka Daniela Pisáka, který ji na UMB obhájil po Dankovi.

„Většina částí vykazuje vysokou míru shody se zdrojovou literaturou. Citace, které lze najít, nejsou utvořeny správně, a to ani jako parafráze. Oba autoři přebírají z použitých zdrojů celé odstavce či kapitoly, aniž je správně citovali nebo alespoň parafrázovali,“ uvedl na zasedání akademického senátu univerzity předseda kontrolní komise Vladimír Janiš.

‚Ničíte lidi bez rozsudku.‘ Předseda slovenského parlamentu ustál pokus o odvolání kvůli plagiátorství

Číst článek

Komise v prohlášení neoznačila Dankovu práci za plagiát, což zdůvodnila tím, že slovenský právní řád nezná pojmy plagiát či kompilát.

Již loni v listopadu vyšlo najevo, že Danko do své rigorózní práce okopíroval rozsáhlé texty z učebnic a skript. Kvůli kauze se ho opozice následně neúspěšně pokusila odvolat z postu předsedy parlamentu. Sám Danko se dříve obhajoval například tím, že rigorózní práce nemá parametry vědecké práce a může být vypracována i metodou kompilace.

V době, kdy Danko získal titul doktora práv, závěrečné práce studentů vysokých škol na Slovensku ještě nepodléhaly kontrole pomocí speciálního software na odhalování plagiátů. Jeden z členů akademického senátu UMB uvedl, že na základě nyní zjištěných informací by nedoporučil připustit Dankovu práci k obhajobě.

‚Tak, jak jsem to napsala, jsem to napsala.‘ Malou stálo plagiátorství funkci, ministryní byla 13 dní

Číst článek

Případ možného Dankova plagiátorství odstartovalo rozhodnutí šéfa slovenské sněmovny, který po novinářských dotazech loni na podzim nejprve zakázal UMB zveřejňovat jeho rigorózní práci. Učinil tak poté, co se média začala zajímat o jeho vzdělání v reakci na plagiátorské kauzy v České republice, kvůli kterým v létě odstoupili dva ministři. Později nechal Danko svou práci opět zveřejnit.

Slovenská vláda dříve v tomto týdnu schválila návrh novely vysokoškolského zákona, která vysokým školám umožní odebírat absolventům udělené tituly i za plagiátorství při vypracování závěrečných prací. Při přípravě opatření se Slovensko inspirovalo obdobnou českou právní úpravou.

V Česku vysoké školy mohou odebrat kvůli plagiátorství diplom do tří let od jeho udělení. Univerzita Karlova loni oznámila, že tuto možnost poprvé využila a rozhodla o odejmutí dvou magisterských titulů absolventovi školy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme