Kiska předal státní vyznamenání. Ocenění dostali Kuciak, Vášáryová i Abrhám

Slovenský prezident Andrej Kiska udělil v bratislavské budově filharmonie státní vyznamenání. K příležitosti 26. výročí vzniku samostatné republiky ocenil 30 osobností. Mezi nimi i herečku a diplomatku Magdalénu Vášáryovou, českého herce Josefa Abrháma nebo zpěváka Miroslava Žbirku. In memoriam Kiska vyznamenal zavražděného novináře Jána Kuciaka i českou právničku a političku Dagmar Burešovou.

Bratislava (Aktualizováno: 18:25 8. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi oceněnými je 15 žen a 15 mužů. „Je pro mě osobním potěšením jménem Slovenské republiky udělit ocenění 30 lidem, díky kterým je naše země spravedlivějším, slušnějším, lepším místem pro život nás všech. Mohu vyznamenat lidi, kteří v nás vzbuzují hrdost,“ řekl v projevu prezident Andrej Kiska.

Český herec Josef Abrhám, který ale v Bratislavě přítomen nebyl, dostal od slovenské hlavy státu Řád Bílého dvojkříže II. třídy za mimořádné zásluhy o rozvoj v oblasti kultury, divadelního a filmového umění a za všestranný rozvoj vztahů mezi Českem a Slovenskem.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico chce odejít z politiky a kandidovat na ústavního soudce

Číst článek

„Má v sobě eleganci i noblesu z časů první republiky. Z matčiny strany má slovenské kořeny, jeho dědeček byl dramatik a evangelický farář Jozef Hollý,“ zdůvodnil mimo jiné ocenění Abrháma prezidentský palác.

Řád pro Dagmar Burešovou

In memoriam ocenil Kiska i českou advokátku a bývalou ministryni spravedlnosti Dagmar Burešovou, která loni v létě zesnula. „Elegantní, noblesní advokátka, kterou dokonce i estébáci přezdívali 'Dáma'. (...) Jako čestná a nebojácná právnička i politička se stala vzorem v zápase o spravedlivou společnost,“ stojí v odůvodnění.

Posmrtně prezident vyznamenal Řádem Ľudovíta Štúra i novináře Jána Kucika, jehož úkladná vražda vyvolala v zemi loni politické i společenské změny. „Spolu se svojí milovanou snoubenkou Martinou Kušnírovou chtěli žít v lepší zemi - a zaplatili za to svými životy.“

Andrej Kiska uděloval státní vyznamenání ve funkci prezidenta naposledy, ve volbách na jaře funkci obhajovat nebude a v červnu mu vyprší mandát. Slováci si novou hlavu státu zvolí letos v březnu.

Andrej Kiska dnes udělí naposledy státní vyznamenání. Mezi vyznamenanými jsou třeba Josef Abrhám,Magda Vašáryová nebo Miroslav Žbirka. Prezident také ocení in memoriam Dagmar Burešovou nebo Jána Kuciaka.@Radiožurnál @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus

17:12 – 08. 01. 2019

16 98

pan, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme