Kiska oznámil, že ustavující sjezd jeho nové strany bude v září. Jména neprozradil

Současný slovenský prezident Andrej Kiska ustavující sjezd své středové strany plánuje na září. O tom, kdo s ním chce spolupracovat, nechce do skončení prezidentského mandátu mluvit. „Jsem zastáncem zlaté střední cesty a tato naše strana by měla být středová,“ řekl v neděli Kiska v rozhovoru se zpravodajskou televizi TA3.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Andrej Kiska na snímku z března 2018.

Slovenský prezident Andrej Kiska na snímku z března 2018. | Foto: Jozef Jakubčo/SME | Zdroj: Profimedia

Dodal také, že lidé, které oslovil, nevyznávají extrémní hodnoty. „Ke konkrétním jménům se vyjádřím až 17. června, protože bych rád dokončil svůj prezidentský mandát nadstranicky,“ uvedl končící slovenský prezident.

Kiska také řekl, že bude předsedou nového politického uskupení a povede jeho kandidátku do voleb, zároveň prý nepůjde o projekt jediného člověka.

Slováci budou rozhodovat o novém složení parlamentu nejpozději příští rok na jaře.

‚Středovou stranu potřebujeme‘

Slovensko podle Andreje Kisky středovou stranu potřebuje i kvůli tomu, že se do politiky údajně chystá neúspěšný kandidát z prvního kola nedávných prezidentských voleb Štefan Harabin. Tento kontroverzní soudce, který se podle svých kritiků v minulosti zapletl s mafií a bránil boji s korupcí, se netají svým kritickým postojem vůči EU a chválí Rusko.

Kiska se chystá založit vlastní stranu, ještě před rokem to přitom odmítal, píše slovenský deník

Číst článek

Kiska oznámil, že chystá vlastní stranu, po vítězství Zuzany Čaputové ve druhém kole prezidentských voleb před dvěma týdny, načež se objevily spekulace, že se veze na vlně její popularity. V neděli k tomu řekl, že s tímto oznámením přišel právě tehdy, kdy se pozornost zaměřila na příští prezidentku, na její výroky a postoje.

Prezident také řekl, že se v pondělí vyjádří k volbě nových ústavních soudců. Parlament podle něho „fatálně selhal“ a porušil slovenskou ústavu, když nezvolil všechny kandidáty.

Ústavní soud byl kvůli nedostatku soudců před časem paralyzovaný. Stalo se tak i kvůli obstrukci nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, jehož ambice stát se předsedou ústavního soudu Kiska zamítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme