Stopka první velké armádní zakázce. Slovensko zrušilo nákup obrněných vozidel za 321 milionů eur

Slovenská vláda ve středu zrušila soutěž na nákup víc než 400 menších obrněných vozidel pro armádu v odhadované hodnotě 321 milionů eur (8,7 miliardy korun), kterou loni zahájil předchozí kabinet. Zrušení tendru navrhl ministr obrany Jaroslav Naď, který ještě jako opoziční politik tvrdil, že podmínky výběru dodavatele byly nastaveny ve prospěch jednoho vozidla. Jde o první velkou armádní zakázku, ve které nynější vláda nepokračuje.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněné vozidlo Gerlach

Obrněné vozidlo Gerlach | Zdroj: Zetor Engineering Slovakia

„Ta vozidla, jak byla nakonfigurována, v tomto momentu nejsou prioritou. Bylo to šité horkou jehlou. Byl jsem přesvědčen, jsem přesvědčen a budu přesvědčen, že ten projekt byl jedním z nejvíce netransparentních projektů, který předchozí vláda předvedla,“ řekl ministr obrany Jaroslav Naď.

Potřebujeme bojovníky, ne ‚sluníčkáře‘, řekl Fico o volebním neúspěchu Smeru. Ve straně očekává změny

Číst článek

Nynější slovenský ministr obrany v minulosti tvrdil, že podmínky tendru byly nastaveny ve prospěch vozidla Gerlach ze skupiny HTC Investments, do které patří také český výrobce traktorů Zetor.

Projekt nákupu zmíněných víceúčelových taktických vozidel ještě loni nařídil zrušit slovenský úřad pro veřejné zakázky. Ministerstvo obrany za předchozí vlády se proti tomuto rozhodnutí ale odvolalo.

Slovensko naopak bude pokračovat v nákupu vojenských radarů, z nichž výrazná většina je již po době životnosti.

Obžalovaní popřeli, že si psali o Kuciakově vraždě. S Kočnerovým telefonem podle nich někdo manipuloval

Číst článek

Slovensko původně oslovilo 13 zemí včetně Česka, které ale nabídku na dodávku radarů nepodalo. Naď dříve řekl, že Bratislava umožní zájemcům předložit novou nabídku.

Dříve v rámci modernizace zastaralé techniky armády nakoupilo například dopravní letadla a vrtulníky, rovněž podepsalo smlouvu se Spojenými státy na dodávku 14 kusů nejmodernější verze stíhaček F-16. Vláda Igora Matoviče po svém nástupu do úřadu letos v březnu vyjádřila ambici postupně zvýšit výdaje na obranu na úroveň dvou procent výkonu ekonomiky, jak to zemi vyplývá z členství v NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme