Zvětšení, modernizace i plnění závazků vůči NATO. Slovensko chce zcela změnit svou armádu

Slovensko plánuje zvětšit svoji armádu. Do konce roku 2024 se mají ozbrojené složky rozrůst na 16 tisíc profesionálních vojáků. To je zhruba o dva tisíce víc, než mají slovenské síly teď. Shodla se na tom vláda Eduarda Hegera. Země chce zároveň modernizovat technické vybavení armády.

Od stálého zpravodaje Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský Mig-29 na snímku z roku 2012

Slovenský Mig-29 na snímku z roku 2012 | Zdroj: Profimedia

Slovenská armáda se má postupně zvětšovat i v dalších letech. V roce 2035 by mělo být schopno pětimilionovou zemi bránit až 22 tisíc vojáků. Dvakrát početnější Česká republika měla loni 27 tisíc vojáků.

Ohlušující střelba a dým. Cvičení na Slovensku prověřilo vojáky NATO, čeští výsadkáři hráli ‚ty zlé‘

Číst článek

Bratislava chce v příštích letech vytvořit těžkou mechanizovanou brigádu. Chystá investice do vojenských letišť, aby byla připravená na dodávku čtrnácti amerických stíhaček F-16.

Náš východní soused chce také od roku 2024 dodržet závazek na investování dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) do obrany, ke kterému se zavazují členské země Severoatlantické aliance (NATO).

Dlouhodobý plán počítá s nákupem ozbrojených vozidel, bezpilotních letadel nebo systémů protivzdušné obrany.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme