Slovenští dopravci ukončili blokádu hranic. Blokády komplikovaly dopravu i provoz továrny

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Unie v prohlášení uvedla, že tak učinila po zákroku policie.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zablokovaná dálnici ve směru na Prahu (ilustrační snímek)

Zablokovaná dálnice na československých hranicích ve směru na Prahu (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí. Závod musel v noci na středu na několika hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami komponentů ze zahraničí. 

Autodopravci požadovali od vlády výrazné snížení silniční daně a také navýšení slev z mýtného. Kabinet slovenského premiéra Petera Pellegriniho schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Podle Pellegriniho zmíněná opatření nebyla plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér dále řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka, ale též přechodu s Polskem Trstená-Chyžné. Protest podle policie ovlivnil i dopravu na dálničním přechodu s Českem Kúty-Břeclav.

‚Politický nátlak‘

Slovenští dopravci chtějí znovu blokovat hraniční přechody. Osobní dopravu neomezí

Číst článek

Pellegrini pak vybídl dopravce, aby blokády ukončili a v protestech případně pokračovali na parkovištích. „Pokud míní dále pokračovat, tak to pokládám za obyčejný politický nátlak před (parlamentními) volbami,“ řekl premiér.

Mluvčí slovenské továrny francouzské automobilky PSA Peter Švec řekl, že závod musel v noci na středu přerušit výrobu na tři a půl hodiny. Důvodem byla skutečnost, že kvůli protestům autodopravců na přechodech s Polskem a Maďarskem měla továrna problémy s dodávkami komponentů z ciziny. Podle Pellegriniho podobné problémy hrozí i v bratislavské továrně německé automobilky Volkswagen.

Unie dopravců, která za protesty stojí, oznámila, že připravuje akce také ve krajských městech na Slovensku a případně i v okolí automobilek či výrobců a distributorů pohonných hmot.

Úlevy na dani

Vláda ve středu schválila, že stávající slevy na mýtném pro kamiony v rozsahu od tří do 11 procent z obvyklé sazby se budou vztahovat na celé množství ujetých kilometrů v jednom roce. To podle Pellegriniho představuje úlevy v objemu 8,5 milionu eur (214 milionů korun). V současnosti se slevy uplatňují až nad limitem 5000 ujetých kilometrů.

UNAS ale požadovala navýšení slev na 18 až 27 procent. Podle slovenského ministerstva dopravy sazba slev nesmí podle pravidel EU přesáhnout 13 procent. Mýtné na Slovensku platí kamiony a autobusy při jízdě po dálnicích, rychlostních silnicích a po zpoplatněných úsecích silnic první třídy.

Slovenský premiér řekl, že ministerstvo financí připraví úlevy v oblasti silniční daně v objemu přes 30 milionů eur (756 milionů korun). Podle Unie dopravců na Slovensku je silniční daň na kamiony druhou nejvyšší v EU, organizace požadovala vyšší než vládou navrhované úlevy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme