Slovensko bojuje s rozsáhlou kalamitou. Bez proudu jsou tisíce domácností

Slovensko od noci paralyzuje silný vítr a husté sněžení. Sněhové závěje komplikují dopravu na silnicích i na železnici. Tisíce domácností zůstaly bez proudu, v některých oblastech byly zavřeny školy. Policie uzavřela některé hraniční přechody s Maďarskem, Českem i Rakouskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sypače a sněžné pluhy odklízejí sníh prakticky nepřetržitě | Zdroj: ČTK

Kamiony z Česka se nedostanou na Slovensko po dálnici D2. Slovenská policie uzavřela pro nákladní dopravu dálniční přechod Brodské kvůli sněhové kalamitě v Maďarsku.

Policie vyzývá řidiče kamionů, aby zastavili na dálničních parkovištích směrem na slovenské hranice.

Uzavřený je i hraniční přechod Rajka ze Slovenska do Maďarska. Kvůli sněhu a vichru se úplně zastavila doprava na severní dálnici D1 u Popradu. Jezdí se po staré silnici I. třídy. Ta ale kapacitně nestačí. Řidiči by zde měli počítat se zdržením.

Výstrahu před silným větrem vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pro celé území. Rychlost větru by v nárazech mohla přesáhnout 140 kilometrů za hodinu.

Sněhové jazyky se tvoří na celém Slovensku, největší komplikace jsou na jihu země, kde se v noci vytvořily až dvoumetrové závěje, a také na východě, kde přišlo kvůli kalamitě o dodávky elektřiny asi 20 tisíc domácností.

Vlaky nabíraly dopoledne až dvouhodinová zpoždění, nyní se podařilo zdrženáí zkrátit na desítky minut. Problémy mají i mezinárodní vlakové a autobusové linky. Rychlíky Eurocity, které míří z Budapešti přes Slovensko do Česka a do Německa, mají zpoždění kvůli komplikované situaci v Maďarsku.

Kamiony neprojedou přes některé horské průsmyky. S odstraňováním následků kalamity pomáhá i několik stovek vojáků slovenské armády.

V Maďarsku vyjely do ulic tanky

Také v Maďarsku vyhlásili kvůli počasí stav ohrožení. Do boje se sněhem a vichrem, který vyvrací stromy, země nasadila i armádu. Do vyprošťovacích prací se zapojily i tanky sovětské výroby T-72.

Kvůli hromadným nehodám, uvíznutým kamionům a sněhovým závějím zkolabovala doprava na maďarských dálnicích M1 ve směru na Vídeň a M7 na Záhřeb.

Tisíce lidí si musely najít nouzový nocleh, další tisíce strávily noc přímo v autech.

Vojtěch Berger, pir, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme